Hermann Wilhelm Göring

3. června 2009 v 17:57 | Eliška |  Nacističtí pohlaváři
Hermann Wilhelm Göring byl německý nacistický politik a válečný zločinec. Původně letec, pak poslanec a předseda říšského sněmu. Zakladatel gestapa, ministr letectví, vrchní velitel Luftwaffe, říšský maršál, zástupce Hitlera po většinu druhé světové války.Herman Göring se narodil 12.ledna 1893. Otcem Hermana Wilhelma Göringa byl Dr.Henrich Ernst Göring, jež si vzal jako svou druhou manželku o dvacet let mladší Francisku Tiefenburkovou. Herman byl z 5 dětí, jeho starší sestry ho rozmazlovaly a otec toleroval jeho náladovost.

Hermanovým kmotrem byl otcův přítel, rakouský žid Dr. Hermann von Epenstejn, od něj získal Hermann své křestní jméno a před vánocemi 1938 i hrad Veldenstein. Na tomto hradě, díky štědrosti svého kmotra, prožívala rodina Göringových idylických časů. Kmotr udržoval s Hermanovou matkou zjevný milostný vztah. To, že Hermann vyrůstal pod ideovým vlivem kmotra na jeho hradě, ovlivnilo charakterové rysy, jež ho hnaly za mocí, slávou a bohatstvím. Jeho vzdělání probíhalo v "otcovském domě", jako předěl života lze považovat jeho vyslání do kadetní školy pro důstojníky v Karlsruhe.

Vojenská dráha se Hermanovi od počátku zalíbila, roku 1910 postoupil na vojenskou akademii Gross Lichternfelde u Berlína, tuto ukončil 13.května 1911. Po ukončení si dopřál výlet s přáteli do Itálie, tam se obdivoval kulturním památkám a do svého pečlivě psaného deníku si zapsal o poslední večeři od Leonarda da Vinci : "je velmi dobře restaurovaná, ale ztratila původní krásu", tehdy se v Hermanovi probudila sběratelská vášeň. Ta ho provázela po celý život a byla přerušena pouze v dobách, kdy propadl opiové závislosti. Po krátké dovolené 20.ledna 1914, nastoupil Herman ke svému pluku a to byla Velká válka na spadnutí.

Ve válce onemocněl zánětem kloubů a po následném přeškolení se dostal spolu s Bruno Loerzerem v červnu 1915 k letectvu,kde byl jedním z leteckých es německého letectva.
Později, jak se válka radikalizovala a vývoj letecké techniky šel kupředu, docházelo k nemilosrdným soubojům. Mezi stíhacími piloty docházelo k závodům, komu se podaří "ulovit" více nepřátelských letadel. Do své smrti, dne 21.dubna 1918, byl absolutním pilotním esem a králem nebes, "Červený baron" Manfred von Richthofen s jednašedesáti sestřelenými letadly.
Göring měl na kontě dvacet čtyři a jeho přítel Ernst Udet osmnáct. Po smrti Richthofena i jeho nástupce poručíka Karla Bodenschtze převzal velení první stíhací eskadry Herman Göring, čímž se splnil jeho sen. Když velká válka skončila, bojová morálka nijak nevyprchala, Göring odmítá předat francouzům stroje, jímž velí a dává rozkaz k odletu do Aschaffenburgu.
V poražené německé armádě neměl žádnou budoucnost, vsadil na letectví, nejprve pracoval pro firmu Fokker, poté odcestoval do Švédska. Vše nasvědčovalo tomu, že Herman Göring, rytíř Řádu Pour le Mériete zbytek života stráví ve Švédsku. Začal se učit švédštině. Tamní pobyt mu byl osudný, když si Göringa najal hrabě Eric von Rosen jako pilota letecké taxislužby.
Na jeho zámku se poprvé Herman Göring setkal se svou budoucí manželkou baronkou Carin von Fock a tam uviděl též poprvé znak svastiky. V létě 1920 odcestoval Herman spolu s Carin do Německa. Herman "ukradl" Carin manželovi a sedmiletému synovi Tomasowi von Kantzow.

Začátkem 20. let 20. století se seznámil s Adolfem Hitlerem jenžv jeho životě zaplnil prázdné místo po zemřelém otci, kmotrovi a císaři.

Roku 1923 byl během pokusu o národní převrat zasažen kulkou, jež mu pronikla do slabin jen pár milimetrů od tepny, jeho muži ho přenesli do domu, kde mu poskytl azyl starší židovský pár. Později malou část Židů dokonce zjištně chránil před Himlerovým rasovým oddělením SS.
Postřelení působilo Göringovi nesnesitelné bolesti. Göringa jeho soukmenovci propašovali do Rakouska a tam mu lékaři pro utišení bolesti podávali morfium. To byl začátek návyku, s kterým Göring do konce života bojoval a vyhrával jen tehdy, když byl pracovně vytížen . Po zkrachovalé misi v Itálii, kam ho vyslal Hitler, (jež byl v té době ve vězení, které se podobalo spíše lepšímu hotelu), dojednat s Benitem Mussolinim půjčku na financování a znovuobrození nacistické strany zakázané po Pivním puči, Göring propadá těžké morfiové závislosti, která se projevuje i nebývalou obezitou, ale hlavně maniodepresivními stavy hraničícími s příznaky šílenství. Z této závislosti se na prosby své manželky Carine léčí ve švédském snatoriu Langbro v letech 1925 a 1927. V roce 1927 se vrací do Německa, jako prodejce švédských padáků. Před volbami 1927 naléhal na Hitlera, aby byl postaven na kandidátní listinu nacistické strany jako výraz díků za peníze, jež poskytl straně v počátcích.
Hitler před tímto požadavkem kapituloval a Göring spolu s dalšími jedenácti poslanci 13.června 1928 složili poslanecký slib v Reichstagu. Konečně skončila jeho finanční závislost na Carin. Kromě poslaneckého platu dostával různé provize a všimné od Milcha, šéfa Lufthansy, a oligarchie např. Tengelmana, Thyssena a Kruppa.

Miloval přírodu, lov a zvířata. Sám byl myslivcem a ministrem honu.Vše, co se z Göringova díla zachovalo, jsou na svou dobu progresivní a citlivě sestavené lovecké zákony. Je až neuvěřitelné jak byl Hermann Göring rozpolcený, na jedné straně se dokázal s obdivuhodnou péčí starat o přírodu, byl milujícím a pozorným manželem a otcem a na straně druhé, přinesl zkázu a zmar mnoha lidských životů. Zapsal se jako jeden z aktérů a iniciátorů noci "Dlouhých nožů", ve které si spolu s Říšským velitelem SS Heinrichem Himmlerem vyřizovali osobní účty. O tom, že Hitler tuto krvavou řež nenaplánoval,ale byl do ní vmanévrován, svědčí i fakt, že byli mnozí příbuzní po "odstraněných" na Hitlerův rozkaz odškodněni. Po očištění strany od pučistů a těch, jež chtěli dělat pernamentní revoluci se Göring mohl pustit do budování Luftwaffe. Již před rokem 1933 němečtí piloti tajně trénovali v Rusku a v Itálii.

Před vypuknutím války byl Göring všeobecně uznávanou autoritou s důvěrou vůdce a lidu.
Na této autoritě mu neubírala nic ani jeho "tělnatá" stotřicetikilová postava, na níž byly psány ódy : "cetky a metály vpředu řinčí, vzadu je generál tlustší než širší."A jeho projev zmocněnce pro čtyřletý plán jež přednesl 18.10.1936, kde vyslovil známou ideu zbraně místo másla, byl parafrázován, že máslo dělá velká břicha. Ano, dávno byl pryč vysoký štíhlý pilot, jež si vedl tak skvěle ve vzdušných soubojích Velké války. Byl tu obtloustlý říšský generál, jež by udělal vše pro svého Vůdce, libující si v pohádkovém přepychu a okázalosti, jež má i svého asistenta, který mu pečuje o prsty, s prsteny s diamanty a dlouhými nalakovanými nehty, poulícímu oči pod tíhou morfiových návalů. Známý je i jeho "úbor",který často nosíval: červené vysoké boty,modré kalhoty,bílá košila a zelené sako,poseté odznaky.

Göring si potrpěl na různé dary a dárky, jimiž byl zahrnován při každé příležitosti, a byl do deskový obraz Cranacha od města Kolín nad Rýnem až po luxusní jachtu Carin II, kterou mu věnoval koncern AEG.Hermann Göring byl také vášnivý sběratel. Sbíral všelijaké obrazy a exponáty z celého světa od nejrůznějších autorů. Na svou sbírku byl velmi pyšný. Později chtěl také založit Göringovo muzeum umění. Tam měl mít všechny exponáty, které za svůj celý život posbíral. Pro získání obrazů udělal cokoliv, velkou část obrazů ukradl.
Paradoxně tato vášeň zachránila část unikátních památek, jež byly evakuovány z kláštera Monte Casino německými výsadkáři, těsně před jeho totální likvidací americkým bombardováním. Ve své rezidenci zažil Herman Göring nálet spojeneckých bombardérů, jež se na přelomu let 1943-44 již bez problémů pohybovaly nad německým vnitrozením. Luftwaffe byla už torzem, a i přes výkony německých stíhačů,( někteří měli přes 300 sestřelů- W.Möldersen,H.U.Rudel), to nemohlo odvrátit nezadržitelný a hořký konec.

Po smrti Vůdce se strhl boj o vládu nad zničeným a vyčerpaným Německem, Göring dlel tou dobou se ženou a dcerkou Eddou v přepychové horské vile na Obersalzbergu, odtud už vedla cesta jen oklikou do Norinberka. Tam byl odsouzen za válečné zločiny k trestu smrti oběšením, což byla pro vojáka potupa. Pomohl mu dar amerického důstojníka Jacka G. Wheelise, jež byl lovec jako Göring . Pomocí jím darované ampulky s kyanidem ukončil svůj život dne 15.10.1946.

Jeho manželka Emma byla po válce denacifikačními soudy sproštěna viny a její majetek jí byl vrácen. Zemřela v roce 1974. Dcera Edda se vdala za zubního lékaře a žije v Mnichově. Skutky svého staršího bratra Hermanna se snažil odčinit Albert Göring, pravděpodobně syn vzešlý z patnáctiletého vztahu rodinného přítele židovského původu Dr. Hermanna von Epenstejn a Francisky Göringové, narozený 9.3.1895. Od června 1939 byl ředitelem Škody Plzeň. Spolu s Maďarem Dr.Kováczem, založil konto u Bernské banky Orelli z kterého se financovaly útěky Židů do Portugalska. Zachráněna byla i manželka skladatele F.Lehára Sophie. Američané vydali Alberta ČS lidovému soudu a ten ho v březnu 1947 osvobodil.

Jeho bratr Albert Göring byl disident podporující protinacistický odboj a pomáhající Židům uniknout holocaustu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Largo Largo | 29. května 2012 v 20:56 | Reagovat

Žiju v BRD, mám pár zajímavostí od pamětníka. Kdybyste třeba chtěli vědět, proč je mezi dnešními sedmdesátníky tak málo Adolfů, ač každý druhý narozený chlapec v říši byl Adolf. Jak mohli Němci přehlížet všechna zvěrstva atd.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama