Rochus Misch

11. června 2009 v 21:29 | Eliška |  Ostatní osobnosti
možná se budete divit,
proč sem dávám zrovna tuhle ne moc známou osobu.
Díky přečtení knihy Byl jsem osobním strážcem Adolfa Hitlera,což je mimochodem knížka pro ty,co se zajímají o postavu hitlera ať už z jakéhokoli důvodu,podle mě důležitá,
jsem měla tu čest seznámit se s tímhle mužem,i když jen čtením o jeho životě.
Krásně je tam vidět proč Nacismus měl tak velký vliv...


Rochus Misch (narozen 29. července 1917) je bývalý Oberscharführer v 1. divizi SS Leibstandarte SS Adolf Hitler, který pracoval jako kurýr, bodyguard a telefonní operátor Adolfa Hitlera 1940 - 1945. Je jediný dosud žijící z těch, kteří byli v bunkru v dubnu-květnu 1945 a byli relativně blízcí Adolfu Hitlerovi.
Misch se narodil v Oppeln v provincii Slezsko. Věku dvou let se stal sirotkem,neboť otec mu zemřel,pár chvil před jeho narozením a matka o dva roky později na zápal plic, a proto vyrůstal se svými prarodiči. Působil jako malíř.V roce 1937, vstoupil do Verfügungstruppe, které předcházeli Hitlerůvým SS-Leibstandarte. Byl těžce raněn v Polsku při vyjednávání o vyřazení polských vojáků. Jako poslední žijící člen z dolnoslezské rodiny, ho jeho přítel doporučil pro Führerbegleitkommando.

Jako člen Hitlerových stálých zaměstnanců, Misch cestoval s Hitler z bunkru do bunkru v průběhu druhé světové války. Dne 16. ledna 1945, po německé porážce, Misch a zbytek Hitlerova osobního štábu se přestěhoval do Führera bunkru v Berlíně. Misch vyřizovat všechny přímé komunikace z bunkru.

Po sebevraždách Hitlera a Joseph Goebbelse dne 30. a 1. května 1945, Misch a mechanik Johannes Hentschel, dva z posledních lidí, kteří zůstali v bunkru, se dohodli,že ten co přežije,předá o druhém jeho manželce dopis. Misch utíká z bunkru jen 2 hodiny před Rudou armádou .Krátce poté byl zajat sovětskými silami a byl mučen, protože se snažili o informace o Hitlerově životě.

Po svém propuštění z vězení v roce 1954, se Misch vrátil do Berlína, kde žil dvě míle od Führerbunker. Po znovuobjevení bunkru v roku 1990 Misch veřejně prohlásil, že bunkr by neměl být úplně zničený,protože je významnou součástí světových dějin.

V květnu 2005,se Misch objevil v médiích, když byl obviněn ze vzpomínek na oběti holocaustu a kvůli tomu,že chtěl nechat postavit pamětní desku na památku Goebbelsových dětí, kteří byli zabiti Magdou Goebbels, krátce před její vlastní sebevraždou 1. května 1945.

Se smrtí Bernd von Freytag-Loringhoven dne 27. února 2007 a Hitlerjugend kurýrními Armin Lehmannem dne 10. října 2008,je Misch nyní poslední pozůstalý z Führerbunker.


Při příležitosti vydání v roce 2004 německého filmu Pád Třetí říše ve Francii, francouzský novinář (Nicolas Bourcier)udělal interview s Mischem několikrát v průběhu druhé části roku 2005. Výsledný životopis byl publikován ve francouzštině jako J'étais garde du corps d'Hitler 1940-1945 ( "Byl jsem osobním strážcem Adolfa Hitlera 1940-1945"), v březnu 2006. Kniha byla přeložena v Jižní Americe, Japonsku, Španělsku, Polsku, Turecku a Německu na podzim 2007. Dále bylo oznámenol, že v anglickém jazyce jeho kniha bude vydána do konce roku 2008.

Misch spolupracoval se spisovatelem Christopherem McQuarriem na filmu z roku 2008 Bohyně norské mytologie.

Od ledna 2009 Misch stále žije v Berlíně ve stejném domě ,kam přišel,když byl propuštěn z vězení, kde ho věznili Rusové. Dům se nachází v okrese Rudow v Jižním Berlíně. Mische pravidelně navštěvuje veřejnost, neboť s ním chtějí mluvit.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama