Rudolf Walter Richard Hess

3. června 2009 v 21:17 | Eliška |  Nacističtí pohlaváři
Rudolf Hess byl německý nacistický politik.
Rudolf Hess , celým jménem Rudolf Walter Richard Hess, se narodil 26.4.1894 v Alexandrii v Egyptě. Jeho otec byl majitelem prosperující dovozní firmy. Hess studoval na švýcarské a při vypuknutí první světové války vstoupil do armády. Bojoval na východní i zápasní frontě a byl několikrát zraněn. Po válce studoval na univerzitě v Mnichově, ale jeho rodina byla ve špatné situaci, po Versailles jí byl zabaven veškerý majetek.


Během první světové války sloužil u letectva a byl vyznamenán železným křížem a zároveň prodělal několik zranění a jednou téměř zemřel, když mu byla prostřelena levá plíce. Složitým lékařským zákrokem mu byl zachráněn život, ale na jeho hrudi zůstala patrná jizva.

Po válce začal studovat Ludwig-Maximilians-Universität München, stal se členem společnosti Thule, účastnil se činnosti Freikorpsů
Hess byl derivován špatnou situací ve své vlasti. A pak, v roce 1920 slyšel poprvé projev Adolfa Hitlera. Byl jím nadšen a okamžitě se stal šestnáctým členem nově vzniklé NSDAP. Z Hesse a Hitlera se stali přátelé a jejich přátelství se ještě utužilo při ročním uvěznění za nepovedený pivnicový puč v r. 1924. Hess byl až fanatickým milovníkem Hitlera. Dával mu přednost i před svou manželkou Ilke,která stejně jako její muž se ani po válce nezřekla ideologie Nacismu.

Ve vězení Hitler napsal Mein Kampf a Hess ho redigoval. Po propuštění se stal Hess Vůdcovým osobním tajemníkem a po roce 1933 říšským ministrem. Podepsal se pod Norimberské zákony, které segregovali Židy a zakazovali smíšená manželství i mimomanželské styky. V podstatě tedy obsahovaly to, o co usilovali i ortodoxní Židé.

V roce 1937 se Hessovi narodil syn. Byl pojmenován Wolf a pokřtěn podle pohanského ceremoniálu NSDAP. Hitler mu šel za kmotra. 10.5.1941 sedl Hess do stíhacího letadla Messerschmitt a odletěl do Británie za vévodou z Hamiltonu , aby mu předložil mírové návrhy.Z letounu vyskočil padákem u Renfrewshire. O důvodu této cesty existují dvě hypotézy. Podle té první se začal Hitler od Hesse odvracet a ten chtěl tímto činem znovu získat jeho přízeň. Podle druhé byl Hess posedlý okultismem a jistý astrolog mu předpověděl, že přinese světu mír. Jeho syn obě hypotézy popírá, podle něj chtěl Hess pouze zachovat mír.

Není jasné, zda Hitler o cestě věděl nebo ne, ale v den odletu nařídil prohlásit Hesse v případě neúspěchu za blázna. To také později udělal. V Británii zatím Hess předložil návrhy na britsko-německou spolupráci, ale byl odmítnut a uvězněn. Po svém přistání byl zadržen a vězněn v londýnském Toweru. Do konce války byl vězněn v rozlehlém domě na anglickém venkově. Zde se také pokusil o sebevraždu skokem ze schodiště z prvního patra. 8.10.1945 byl dopraven do Norimberku. U soudu předstíral ztrátu paměti. Na vše odpovídal: "Na to si nemohu vzpomenout." Svojí údajnou ztrátou paměti šokoval i Göringa,neboť když Hessovi řekl,že ho přece zná,že spolu pracovali,Hess mu odpověděl,že si nevzpomíná O překvapení se postaral jeho obhájce, když předložil tajný protokol sovětsko-německé smlouvy o neútočení z roku 1939.

To Rusové také Hessovi nikdy nezapomněli. Ačkoli Hess nepatřil do užšího vedení a v době největšího vraždění byl ve vězení v Anglii,přesto byl obžalován z vedení agresivní války, zločinů proti míru, válečných zločinů a zločinů proti lidskosti. Byl odsouzen na doživotí. Ruští soudci samozřejmě hlasovali pro trest smrti. V závěrečné řeči Hess prohlásil, že ničeho nelituje. Po opětovném uvěznění vytrvale odmítal návštěvy rodiny v pro něj tak nedůstojných podmínkách. 18.7.1947 byl s dalšími odsouzenými převezen do Spandau. V padesátých letech jich bylo několik propuštěno pro špatný zdravotní stav.Byl tedy jediným z odsouzených,který si skutečně vězení odseděl. Proti jeho dlouho trvajícímu věznění se stavělo z různých důvodů mnoho historiků, politiků či právníků (mj. Hartley Shawcross).
Soubor:Nuremberg-1-.jpg

Hessova rodina žádala i jeho propuštění,zejména jeho syn Wolf Rüdiger Hess však prohlašoval, že jeho otec byl zavražděn britskými vojáky a vzhledem ke svému zdravotnímu stavu by ani nebyl sebevraždy schopen, ale bez úspěchu. 1.10.1966 byl Hess ve Spandau už jediným vězněm. V r. 1969 poprvé dovolil rodině, aby ho navštívila a poté ho už navštěvovali pravidelně. 17.8.1987 bylo rodině oznámeno, že Hess spáchal sebevraždu. Bylo jim vydáno tělo a provedena pitva. Německý lékař a pak ještě britský prohlásili, že Hess byl uškrcen. K této "sebevraždě" došlo v době , kdy Rusové začali být ochotní jednat o Hessově propuštění.
Během Norimberského procesu byl odsouzen k doživotnímu vězení, které si jako jediný z odsouzených skutečně odseděl. Proti jeho dlouho trvajícímu věznění se stavělo z různých důvodů mnoho historiků, politiků či právníků (mj. Hartley Shawcross).

Pohřben byl ve Wunsiedelu, kde se u jeho hrobu konají každoročně vzpomínkové akce neonacistů, jejichž idolem se Hess stal. Pro obyvatele města před neonacisty možná zachrání to,že roku 2011 vyprší Rodině Hessových nájem na hrob.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama