Jindřichův odkaz

27. srpna 2009 v 17:06 | Eliška
Jindřich zdědil po svém otci, který byl na rozdíl od svého syna spořivý, obrovský majetek, jehož hodnota se odhaduje na 1250000 liber. Většinu z tohoto bohatství utratil Jindřich na provoz svého dvora, včetně financování stavebních úprav královských paláců. Další velký příjem představoval prodej cenností zrušených klášterů a příjem z půdy zabavené klášterům s ročním výnosem asi 120000 liber. Aby vyřešil své finanční problémy, musel nechat razit nové mince v letech 1526 a 1539, ale přes snahu svých ministrů omezit plýtvání u dvora, Jindřich zemřel jako dlužník.

I když hlavní motivací bylo vyřešení osobních problémů, je jeho největším počinem odluka anglikánské církve od Říma. Rozpuštění klášterů znamenalo velký přesun majetku a vlivu od církevních hodnostářů na šlechtu. Jindřichovo rozhodnutí ustanovit regentskou radu svého syna, jejíž členové byli nakloněni reformaci, pod vedením Edvarda Seymoura znamenalo konsolidaci a prohloubení reformace.

Spolu s Alfrédem Velikým a Karlem II. je Jindřich tradičně považován za zakladatele Royal Navy*. V době své vlády investoval velké prostředky do stavby lodí, doků (Portsmouth) a inovací výzbroje (použití děl ve výzbroji lodí). Faktem je, že v té době se stále ještě nejednalo o pravidelnou flotilu lodí, ale panovník požadoval účast soukromě vlastněných plavidel. S ohledem na nebezpečí invaze ze strany Francie a Španělska Jindřich nechal posílit obranu pobřeží, především Doverský hrad a nová opevnění od východní Anglie až po Cornwall, na jejichž stavbu byl použit většinou materiál ze zrušených klášterů.

*Royal Navy, tj. (Britské) královské námořnictvo, je nejstarší složkou britských ozbrojených sil. Je považováno za nástupce stejnojmenného námořnictva Anglie, jehož historii často počítá za vlastní. Od první poloviny 18. století až po polovinu století 20. představovalo nejmohutnější námořní sílu na světě, toto postavení však postupně ztrácelo v průběhu druhé světové války a poválečných letech. Existují zde určité spory o to, kdy přestalo být nejmocnější námořní silou, obvykle se udávají termíny v rozsahu let 1944 a 1956. V současné době má ve službě 90 plavidel všech typů a velikostí.

Soubor:Naval Ensign of the United Kingdom.svg
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama