Fašismus

13. září 2009 v 16:08 | Eliška |  IDEOLOGIE
Fašismus (italsky fascismo) je ve svém nejužším pojetí (definovaném Benitem Mussolinim) totalitní ideologie, resp. politické hnutí, antidemokratického a antiliberálního zaměření. Fašistická ideologie vychází z nacionalismu, často bývá charakterizována jako záměrně iracionální. Fašistická politická teorie a praxe se poprvé výrazně prosadila v meziválečné Itálii vedené Benitem Mussolinim. Pojem "fašismus" či "fašistický" je dnes často vnímán v mnohem širším smyslu, v průběhu dějin 20. století se stal ofenzivním nástrojem boje různých ideologií, za fašistické či k fašismu směřující se taktéž označují formy vlády, které naplňovaly cíle původního fašistického programu jen zčásti, např. diktatury nespějící k totalitě.
Fašismus vznikl jako reakce na marxistický socialismus a je k němu v zásadní opozici.

Původ pojmu

Pojem fašismus pochází z latinského slova fascis (pl. fasces), které se překládá jako svazky, původně totiž označovalo jilmové pruty svázané červenou páskou s vyčnívající vetknutou sekyrou. Tento znak úředníků římského impéria si italští fašisté přivlastnili jako symbol svého hnutí. První fašistická organizace byla Mussoliniho Fasci italiani di combattimento - Svazky italských spolubojovníků.
Soubor:Italian National Fascist Party logo.jpg

Vznik a příčiny šíření fašismu

Fašistická ideologie je následkem 1. světové války, převzala však myšlenky mnoha politických filozofů a teoretiků.

Jedním ze zdrojů byl Aristotelův a Hegelův organicismus, nadřazující zájmy celku nad zájmy jednotlivce. Významnou úlohu sehrála i Nietzscheho představa o nadčlověku, vůli k moci a dvojí morálce. Dále pak teorie elit Vilfreda Pareta, objasňující uplatnění vůdcovského principu.
Jako teoretikové fašismu se projevili především Benito Mussolini, Giovani Gentile a Mario Palmieri, který ve své Filosofii fašismu označuje za základní principy fašismu jednotu, autoritu a povinnost. Byli to také italští fašisté, v souvislosti s kterými byl zaveden pojem totalitarismus. V roce 1932 Mussolini společně s Gentilem popsal fašistickou ideologii v pojednání nazvaném Fašistická doktrína, kde ji uvedl jako popření předešlých ideologií socialismu, liberalismu, individualismu a dalších hodnot, které měly být nahrazeny kolektivismem, nacionalismem a všeobjímajícím totalitárním státem.

Za příčinu vítězství fašismu v evropských zemích je možné považovat nestabilitu a nejednotnost místních (většinou koaličních) vlád, přetrvávající ekonomickou, politickou a společenskou krizi, nedůvěru veřejnosti k demokratickým principům a konečně také obavy vyšších a středních vrstev z rozšíření Ruské revoluce do dalších zemí a růstu moci komunistických hnutí.
Státní kontrola veřejných forem soukromého vlastnictví (vytváření holdingů a státem nebo polostátními mafiemi přímo či nepřímo kontrolovaných či chráněných firem a korporací - např. akciových společností) je základem ekonomického fašismu a ten stojí často na počátku fašismu politického.

Charakteristika fašismu

  • Nadřazuje zájmy celku (národa, státu) nad zájmy jednotlivce
  • Usiluje o totalitní stát (nikoliv však ve všech svých formách), proklamuje snahu o udržení disciplíny a plynulého chodu státu
  • Vše je podřízeno jedinému zájmu: stát musí fungovat "jako hodinky" (cit. Mussolini)
  • Stojí v opozici vůči demokracii a liberalismu, spolu s cizinci a přistěhovalci je považuje za původce všeho špatného
  • V čele státu požaduje silného vůdce (vůdcovský princip)
  • K potlačení opozice využívá násilí a moderní metody propagandy a cenzury
  • Zavádí korporativismus
  • Zavádí přímou či nepřímou, zjevnou či skrytou státní kontrolu či ochranu veřejných forem soukromého vlastnictví (holdingů, akciovek a jiných korporací), tzv. ekonomický fašismus
  • Podporuje klientelistické a mafiánské vazby vyhovující ekonomickým a politickým zájmům režimu a s jejich pomocí upevňuje ekonomickou a politickou kontrolu země
  • Demagogicky zneužívá možnosti propagandy, manipuluje s fakty a idejemi a zvyšuje kontrolu médií
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Petr Petr | 16. října 2010 v 19:38 | Reagovat

Hezky sis to zkopíroval z google. Už jsem si začínal myslet že jsem narazil na skvělí web. Příště ten text skopíruj do bloku a z bloku to skopíruj na blog - nebudeš tam mít odkazy na wikipedii. :-D

2 Eliška - jeden z adminů Eliška - jeden z adminů | 20. října 2010 v 6:12 | Reagovat

Je mi celkově jedno, co si myslíš.
Ano, je to z wikipedie, zkopírované. Stejně jako některé články.
Většina, tedy 90% článků je však tvořena NĚKOLIKA zdroji, tedy jsou tvořený skládáním více článků v jeden kompletní. Takže se omlouvám, pokud se Tvé iluze rozplynuly.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama