Hitlerův bunkr

14. září 2009 v 5:51 | Eliška |  Hitlerovy stavby

Hitlerův protiletecký kryt pod říšským kancléřstvím "führerův bunkr", byl na jeho pokyn zbudován už v roce 1943 v zahradě říšského kancléřství. Jeho starý protiletecký bunkr pod sálou diplomatů v říšském kancléřství se mu už nezdál dost bezpečný. Chtěl hlouběji pod zem. A tak nový bunkr byl postavený o 3 metry hlouběji.


1. Hitlerův pokoj
2. Hitlerova pracovna
3. Vstupní pokoj
4. Pokoj Evy Braunové
5. Toalety a pokoj
6. Koupelna a toaleta
7. Společná místnost říšské bezpečnostní služby
8. Přístup do pozorovací věže
9. Plynová propust a říšská bezpečnostní služba
10. Poradní síň (Velká konferenční místnost)
11. Strojovna
12. Plynová propust
13. Místnost pro větrací zařízení
14. Telefon a dálnopis
15. Společná místnost
16. Místnost pro lékaře
17. Pokoj
18. Goebbelsův pokoj
19. Poradní místnost
Několik hodin před dobytím vládní čtvrti se Adolf Hitler
v místnosti označené číslem "2" usmrtil výstřelem z pistole.
Jeho žena Eva Braunová se otrávila cyankálím.
Bunkr pod Říšským kancléřstvím se skládal ještě
z předbunkru, ve kterém bylo 13 místností a to:
Batožinový prostor
3 nouzové byty
2 kuchyně
Kantýna
2 pokoje
a 4 pokoje paní Goebbelsové a její dětí
Ze starého bunkru vedlo do nového kamenné schodiště, které se dole končilo pancéřovými dveřmi. Za nimi se začínala široká předsíň bunkru, který byl rozdělen na 2 části. V první části stály při pravé stěně skříně s protiplynovými obleky, přilbami a s plynovými masky. Jedny dveře na této straně vedly do strojovně s větracím zařízením. Druhé, pancéřové dveře, vedly do šesti navzájem propojených místností, ve kterých byly: telefonní ústředna s telefonickou a telegrafní přípojkou, kde seděl telefonista z Hitlerové osobní stráže, Morellova místnost, ošetřovna, pokoj Lingeho a ordonanců a společná místnost. Při pravé stěně stál stůl se židlemi, nad kterými vysely hodiny. Vedle byla telefonní budka, kde telefonista přepájel telefonické rozhovory.
Dveře na levé straně vedly k toaletám, kde bylo upravené místo pro psa Blondi. První část haly byla od druhé, takzvané poradní místnosti oddělená pancéřovými dveřmi. Před nimi stáli důstojníci z Hitlerové osobní stráže. V předsíni čekali účastníci porady na Hitlera. Na zdech byly velké, cenné obrazy, hlavně obrazy italských krajinek. Při pravé stěně stálo 12 až 16 židlí, oproti ní čalouněná lavice a před ní velký stůl s čalouněnými křeslami. Vlevo a vpravo od lavice byly pancéřové dveře. Levé dveře vedli do soukromých místností Adolfa Hitlera a Evy Braunové, pravé do poradní místnosti.

Před Hitlerovými místnostmi byla malá místnost. Za jejími dveřmi stála španělská stěna bránicí účastníkům porad v pohledu na obytné prostory Hitlera a Evy Braunové.
Za dveřmi místnosti byla Hitlerova pracovna, která měla hrubý a měkký koberec. Napravo od dveří stál psací stůl se židlí. Na stole byla velká bronzová lampa, psací souprava, telefon, atlas světa a lupa, někdy i Hitlerové brýle. Nad psacím stolem visel v oválném rámu obraz Fridricha II. od Menzela. Oproti stolu při zdi stál čajový stolík, vlevo rádio. Na pravé straně visel cenný obraz od Lucasa Cranacha.

Vedlejší dveře vedli do pokoje, kde byl koberec. Na něm stáli postel s nočním stolíkem , šatník, čajový vozík, trezor, ve kterém byly tajné dokumenty, police na knihy a bomba s kyslíkem. V pracovni Hitlera byly vlevo dveře do společné koupelny Hitlera a Evy Braunové. Odtud se šlo do oblékárny Evy Braunové a do jejího obývacího pokoje. V pokoji Evy Brunové stála pohovka, oválný stolík a křeslo. Naproti při zdi byla postel Evy Braunové, šatník a škatule pro jejího psa. Podlaha byla pokryta tmavě vzorovaným kobercem. Na zdech visely obrazy. Druhé dveře vedly do předsíně.


V poradní místnosti byl nalevo velký stůl s lampami a telefony, rýsovací pomůcky, atlas, lupa, tužky a Hitlerové brýle. Kolem stolu byl pár křesel a čalouněna podnožka. Napravo od vchodu se nacházel rozhlasový aparát a bílý telefon.

Poradní místnost se končila místností s pancéřovými dveřmi, které vedly do zahrady říšského kancléřství. Nahoru vedlo točité schodiště, nad kterým postavili věž ve tvaru krychle s hrubým betonem. Tady strážila přístup do bunkru hlídka bezpečnostní služby. Druhý východ byl chráněný válcovitou věží s kopulí, kde byly kulometní hnízda a pozorovatelna. Tady seděli esesáci z Hitlerové osobní stráže. Věž měla telefonické spojení s bunkrem.

Podlaha, strop a boční stěny bunkru byly z velmi kvalitního betonu a měly sílu 3 metry. Strop byl ještě zesilněný železnými nosníky. Ale ani to Hitlerovy nestačilo. Nařídil bunkr překrýt ještě metr hrubou vrstvou štěrku obsahující husté ocelové sítě. Hitler opouštěl bunkr jen na poradu o situaci a na oběd.Když začátkem února 1945 zničila zimní zahradu Starého říšského kancléřství bomba, přeložili porady do pracovni Hitlera v Novém říšském kancléřství. Tam chodil Hitler přes zahradu. Když v čase porady a situaci došlo v Berlíně k leteckému poplachu, konala se porada v bunkru. Tam se vždy konala noční porada.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama