Mein Kampf

10. září 2009 v 20:35 | Eliška |  Fakta & Symboly
Mein Kampf (česky Můj boj) je nejvýznamnější literární dílo Adolfa Hitlera, který v něm kombinuje autobiografické prvky a náhled na svět skrze ideologii, kterou vyznával, tedy nacismus.
Původní název díla nebyl Mein Kampf, ale Hitlerův vlastní název - "Roky boje proti lži, hlouposti a zbabělosti". Vydavatel ale poradil Hitlerovi změnit název na komerčně lépe znějící - Můj boj. Dílo je poměrně chaotické a obtížně čitelné. Ve velmi mnoha zemích byla tato kniha zakázána pro svůj propagační charakter, včetně ČR. První svazek byl vydán roku 1925, druhý o rok později, v roce 1926. Tuto knihu Hitler diktoval svému nohsledovi Rudolfu Hessovi ve vězení Landsberg, ve kterém si odpykával trest za nelegální protistátní povstání a snahu svrhnout říšskou vládu v roce 1923 tzv. pivnicový puč.


Kniha je plná nacistického rasismu a zčásti je zaplněna nepodloženými tvrzeními o nadřazenosti různých ras nad jinými. Toto tvrzení bylo v té době - potažmo i před tím, rozšířeno v mnoha zemích, ale Hitler je dovedl k "dokonalosti". Kromě těchto rasistických pasáží jsou v Mein Kampf vylíčeny Hitlerovy vzpomínky na celý dosavadní průběh jeho života a o tom, že věří, že je vyvoleným člověkem, který má za svůj úkol, od božské prozřetelnosti, Německo dovést zpět na vrchol moci a cti, která mu byla podle Hitlerových představ odejmuta mírovou smlouvou ve Versailles.


Do Hitlerovy smrti se prodalo osm milionů výtisků Mein Kampfu. Tato kniha, kterou koupil stát a dával ji v Třetí říši při svatbě každému novému manželskému páru, udělala z Hitlera milionáře. Do roku 1942 bylo manželským dvojicím rozdáno šest milionů výtisků Mein Kampfu. Hitler se vychloubal, že se Mein Kampf stal celosvětově nejprodávanější knihou, pomineme-li bibli. Plynul mu honorář ve výši 1 milionu dolarů ročně.

Oficiálně nelze koupit Mein Kampf v Německu, v Maďarsku, v Izraeli, v Lotyšsku, v Norsku, v Portugalsku, ve Švédsku a ve Švýcarsku, ale kniha je normálně k dostání v Rusku, v Rumunsku, ve Spojených státech a ve Velké Británii (kde se jí pravidelně prodá 3000 výtisků ročně).
V českých zemích se Mein Kampf poprvé prodával v roce 1936 a znovu byl vydán v roce 1993, v obou případech ve zkrácené verzi s poznámkami. V březnu 2000 vydalo v češtině kompletní verzi nakladatelství Otakar II. Nakladatel Michal Zítko nechal vyrobit 10 000 výtisků; průměrný náklad dnešních českých knih je 400. Německé velvyslanectví v Praze požadovalo, aby Zítko přestal knihu distribuovat. Zítko to odmítl udělat. Nové vydání neobsahovalo žádný komentář a na obálce byl orel a hákový kříž. Několik organizací protestovalo, včetně českých Romů a Českého svazu bojovníků za svobodu. Tomáš Kraus, výkonný ředitel české Federace židovských obcí, říká: "Šířit takovou knihu jako Mein Kampf volně na trhu je dokonce nebezpečnější než její přístupnost na internetu." Fedor Gál, žid, který se narodil v Terezíně a je dnes v Praze nakladatelem, se staví k záležitosti také ostře kriticky: "Využívat této knihy k vydělávání peněz je nejhorší, nejdegenerovanější formou nakladatelské praxe."

Kniha má dnes význam především pro historiky. Navzdory Hitlerově impulzivní povaze, se vše, co dělal, opíralo o dlouhodobé plány, jež vycházely z politických koncepcí, jež nepokrytě hlásal v knize Mein Kampf vydané v roce 1924. Jestliže jeho náčelníci štábu byli po tom, co jim řekl na poradě v listopadu roku 1937, překvapeni vpádem do Rakouska v březnu 1938, obsazením Československa rok nato a vypuknutím války v září roku 1939, jen to dokazuje, že tito lidé, kteří měli všechno vědět nejlépe, byli ve skutečnosti stejně slepí jako celý svět.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama