Nekrolog Adolfa Hitlera od Knut Hamsuna

17. září 2009 v 6:17 | LuKe |  Zajímavosti o Hitlerovi
Knut Hamsun, nositel Nobelovy ceny za literaturu v roce 1920 a příznivec italské fašistické ideologie, napsal po sebevraždě Hitlera nekrolog, za nějž byl či spíš stále je kontroverzní osobou v dějinách a za nějž je často i odsuzován. Nutno dodat, že v pozdějších článcích zveřejněných na tomto blogu, se dozvíte, že Hamsunova schůzka s Hitlerem v Orlím hnízdě v roce 1943 nedopadla moc dobře a Hitler, obdivovatel Hamsuna, ho po ní už nikdy nechtěl vidět.

Nekrolog o smrti Adolfa Hitlera napsaný 7. Května 1945:

"Nejsem hoden, abych pozvedl svůj hlas o Adolfu Hitlerovi, a jeho život a činy také nevybízejí k nějakému sentimentálnímu pohnutí. Byl to válečník, válečník za lidstvo a hlasatel evangelia práva pro všechny národy. Byl reformátorskou postavou nejvyššího řádu a jeho historickým údělem bylo působit v době bezpříkladné surovosti, která jej nakonec porazila. Takto se obyčejný Západoevropan dívá na Adolfa Hitlera, a my, jeho blízcí přívrženci, skláníme nyní hlavu před jeho smrtí."


V angličtině:

"I am not worthy to speak out loud of Adolf Hitler, nor do his life and deeds call for sentimental emotions. He was a warrior, a warrior for mankind, and a prophet of the gospel of justice for all nations. He was a reformer of the highest sort, and his historical destiny was that he lived in a time of incomparable cruelty, which came to overthrow him in the end. Thus the average Western European may look at Adolf Hitler. And we, his dear followers, bow our heads at his death."
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama