Pozdrav Heil Hitler

12. září 2009 v 20:54 | Eliška |  Fakta & Symboly
Heil Hitler je německý pozdrav, nesoucí význam zhruba "Sláva Hitlerovi". Používán byl ještě předtím, než se NSDAP ujala moci v Německu, ale zejména v dobách Třetí říše, kdy se stal všeobecným pozdravem a projevem sympatií k Adolfu Hitlerovi. Byl využíván při veškerých setkáních, kdy byl pozdrav doprovázen ještě vztyčením pravice do úrovně ramen (případně o něco výše). Čtyři dny po neúspěšném atentátu na Hitlera v Rastenburgu 24. července 1944 vstoupilo v platnost nařízení, které zavádělo slova "Heil Hitler" jako povinný pozdrav mezi všemi příslušníky vojenských sil Třetí říše.
Vztyčení pravice doprovázející pozdrav "Heil Hitler" se nazývá hajlování (v češtině někdy psáno heilování), či též nacistický, árijský, německý, či Hitlerův pozdrav. Podobným výrazem jako "Heil Hitler" se postupem času stalo i Sieg Heil.

Způsob pozdravu


Pohyb ruky se skládal ze dvou částí: přiložení natažených prstů pravé ruky na srdce a následným vztyčením pravé paže do úrovně ramen (či přibližně pod úhlem 45° k rovině ramen) před sebe. Výkřik "Heil Hitler!" (Hitlerovi zdar!), kterým se verbálně provolávala sláva Hitlerovi byl někdy nahrazován německým válečnickým pokřikem "Sieg Heil!" (Vítězství zdar!), popřípadě pouze "Heil!". Pokud zdravící osoba zdravila přímo Hitlera, dělo se zpravidla frází "Heil, Mein Führer!" (Zdar, můj Vůdce!).

V písemném projevu se pozdrav "Heil Hitler!" používal zpravidla na konci dopisu popřípadě publikovaného nařízení. V protektorátě byl zejména kolaboranty často užíván také český překlad ve formě "Vůdci zdar!". Nacističtí ideologové setavili podrobná pravidla, kdo, za jakých okolností a jakým způsobem má nebo smí pozdrav používat. Velmi časté však bylo pouhé vztyčení pravice, někdy jen ledabylé mávnutí rukou (zejména odpovídal-li nadřízený na pozdrav podřízených).
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Asterius Asterius | E-mail | Web | 5. srpna 2017 v 9:45 | Reagovat

Ještě by se mělo připomenout, odkud tenhle typ pozdravu (s předpaženou pravicí) pochází.
Je to tzv. Bellamy salute. Bylo to původně gesto slibu věrnosti vlajce USA. Text vymysleli americký socialista Francis Bellamy a James B. Upham na konci 19. stol. Bellamy pak detailně popsal, jak provádět samotný pozdrav. Odtud to převzali nacisté v Německu.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama