Eva Anna Paula Braun

29. října 2009 v 12:55 | Eliška |  Hitler a jeho život, ženy...
Eva Anna Paula Braunová (6. února 1912 v Mnichově - 30. dubna 1945 v Berlíně) byla dlouholetá přítelkyně a později manželka Adolfa Hitlera.

http://s3.amazonaws.com/findagrave/photos/2001/222/braunevabio.jpgV sedmnácti letech vzala práci asistentky ve fotoateliéruHeinricha Hoffmanna, oficiálního fotografa NSDAP. Tam se v roce 1929 seznámila s Hitlerem. Hitler ji v následujích letech často zval na jídlo nebo do kina.
V roce 1936 se přestěhovala k Hitlerovi do Berghofu poblíž Berchtesgadenu,kde nejspíš žila po téměř celou dobu 2.světové války.
Její politický vliv na Hitlera není znám, ale předpokládá se, že byl minimální.
Adolf a Eva se nikdy neobjevili na veřejnosti jako pár, Hitler se totiž obával ztráty popularity mezi ženami. Až v roce 1944,kdy si její sestra vzala důstojníka z Hitlerova osobního štábu, se s ní začal více ukazovat.
Hitler nesouhlasil s něktyrými jejími návyky,jako např. kouření, nošení make-upu nebo opalování se nahá.Většina známých fotek Hitlera je pořízená právě díky ní.
http://www.thehistorybluff.com/wp-content/uploads/2009/08/hitler.jpg


Na přelomu března a dubna 1945 odjela Braunová z Mnichova do Hitlerova bunkru v Berlíně pod říšským kancléřstvím. Tam 29. dubna 1945 uzavřeli manželství. JÍ bylo 33,mu 56 let. Následující den, po zjištění, že Berlín bude brzy obsazen Rudou armádou, společně spáchali sebevraždu. Údajně měla rozkousnout ampulku kyanidu. O její smrti se veřejnost dozvěděla podstatně později.

Pozadí

Eva se narodila v Mnichově,jako druhá dcera učitele Friedricha "Fritz" Braun a Franzisky "Fanny" Kronberger. Oba její rodiče pocházeli z významných bavorských katolických rodin. Její starší sestra Ilse se narodila v roce 1909 a její mladší sestra Margarete "Gretl" se narodila v roce 1915.
Eva vystudovala gymnázium a jeden rok absolvovala v obchodní klášterní škole. Eva tam byla průměrná studentka,ale prokazovala talent na atletiku.
Nějakou dobu pracovala jako recepční v ordinaci a v 17 letech začala pracovat jako fotografova asistentka a laborantka. Heinrich Hoffmann,oficiální fotograf nacistů ji občas používal i jako svojí modelku.
V říjnu 1929 se poprvé potkala s Hitlerem v Hoffmanově ateliéru. Hitler byl o 23 let starší než ona. Hitler jí byl představen jako Herr "Wolf",což byla jeho přezdívka z dětství. Eva ho po jejich prvním setkání popsala jako gentlemana v určitém věku s knírkem,v anglickém světle hnědém kabátě s plstěným kloboukem.
Hitler na Evě ocenil hlavně jí oči,které mu připomínali oči jeho matky.
Evina rodina byla velmi záporně postavené proti vztahu a málo se ví o tom,co se dělo v počátcích právě jejich vztahu v prvních dvou letech.

http://proces.files.wordpress.com/2008/04/eva_braun_1944.jpg

Vztah a výkyvy

HItler se s Evou výdaval během roku 1931 velmi často,což vedlo k roztržkám mezi ním a jeho údajnou milenkou Angelikou Raubal,jeho nevlastní neteří. Ta pak spáchala sebevraždu. Eva o Geli nejspíš vůbec nevěděla a o její smrti se dozvěděla mnohem později. Mezitím se Hitler setkává ještě s dalšími ženami,mezi nimi byla i Renate Müller,jejíž údajná sebevražda vypadnutím z okna hotelu je dodnes taktéž nevysvětlena.

Eva se během svého vztahu s Hitlerem pokusila celkem třikrát o sebevraždu. Poprvé v roce 1932,ve dvaceti letech,kdy si prostřelila krk otcovou pistolí. Podruhé se o sebevraždu pokusí v roce 1935, kdy spolyká prášky na spaní,Phanodor. Když se ji podařilo oživit, Hitler jí pronala vilu na předměstí Mnichova, v Wasserburgerstrasse. Společně s ní v mercedesu přijel i šofér a její služka. K Evě se následně nastěhovala i její mladší sestra. Hitler prohlásil,že Eva se stala pevnou součástí jeho života právě proto,že chtěla spáchat sebevraždu po méně jak roku od smrti Geli a on už nechtěl žádné skandály.

Když se Hitler stal kancléřem Německa, seděla Eva v jevišti mezi VIP jako sekretářka,mezi ženami nacistických vůdců,což se vůbec nelíbilo Hitlerově sestře Angele. Jejím přáním bylo,aby se s Evou už nikdy nesetkala,což se jí splnilo.
V roce 1936 pozval Hitler Eviny rodiče na Berghof,aby společně povečeřeli. V roce 1938 Hitler jmenoval Evu dědičkou asi 600 liber, po své smrti. Nisméně Evin vliv na Hitlera byl minimální,jelikož nikdy nedovolil,aby se účastnila politických nebo obchodních jednání. Někteří historici ale tvrdí,že měla aspoň základní poznatky o fungování Říše. Není ale jisté,zdy vůbec byla členem nacistické strany. V jejím životopise ale autor uvádí,že členem nebyla a dokonce na ni ani nebyl vyvíjen tlak,aby se jím stala. Žila si nejspíš privilegovaný život a nikdy se ani o politiku nezajímala. Jediný známý případ její politické aktivity se datuje do roku 1943,kdy Německo přešlo na totální válku v hospodářství. Což znamela mimo jiné i zákaz jakékoli kosmetiky a luxusního zboží,což Evu tedy jistě nepotěšilo a rozhořčeně se prý obrátila na Hitlera,kteý s klidem tedy Speerovi řekl,ať výrobu pouze pozastaví a ne úplně zakáže.

http://belenos.files.wordpress.com/2008/01/eva-braun2.jpg

Na veřejnosti se Hitler s Evou nikdy neukázal společně,aby nepřišel o ženskou popularitu. O jejich vztahu a dokonce uzavření manželství se lidé dozvěděli až po jejich společné sebevraždě. Hitler nikdy nespal ve stejné místnosti jako Eva a ta měla pro sebe vyhrazený pokoj na Berghofu,kdykoli byl Hitler v Berlíně.
Podle Speerových vzpomínek o tom prohlásil:
"Eva Braunová směla být přítomna návštěvám starých stranických spolupracovníků. Vždy však musela odejít, jakmile přišli další hodnostáři říše, jako jsou ministři vlády. Hitler ji zřejmě trpěl ve společenosti pouze v rámci přísné limity. Někdy mělaspolečnost ve svém exilu,v místnosti vedle ložnice Hitlera.
Byla tak vystrašenýá že se neodvážila vyjít z domu na procházku. Brzy jsem k ní začal cítit sympatie, která byla tak úzce spjata s Hitlerem."

Speer později řekl: "Eva Braunová se ukáže velkým zklamáním pro historiky."

Životní styl

Už během 2.světové války žila Eva velmi volný život. Cvičila,četla romantické romány,sledovala filmy a počátky němecné televize. Kolem roku 1943 hostí návštěvy u Hitlera a dokonce přijímá o něj dary,které nejspíš byli ukradeny evropským velmocem.

Narozdíl o jiných lidí směla sledovat zahraniční filmy a číst jejich časopisy. Milovala, když se mohla opalovat nahá,což velmi vadilo Hitlerovi. Taktéž měla v lásce fotografování. Nechala si zřídat fotokomoru,kde pak vyvolávala snímky,které nafotila. Často sjou to známé snímky Hitlera a jeho přisluhovačů.

Traudl Junge, Hitlerova nejmladší sekretářka, napsal ve svých pamětech Závěrečného Hodina:


Byla velmi dobře oblečená a upravená a chovala se přirozeně. Nebyla ideální typ německé dívky, kterou jste viděli na náborových plakátech pro BDM nebo v ženských časopisech. Její vlasy byly pečlivě upravené a měla hezkou tvář . Eva Braunová nebyla vysoká, ale měla velmi hezkou postavu a odlišný vzhled. Věděla, jak se oblékat ve stylu, který jí vyhovuje a nikdy vypadal, jako kdyby to přehnala - vždycky se zdálo, že je vhodně a vkusně oblečená,i když nosila cenné šperky.
Evě nebylo dovoleno měnit svůj účes. Jakmile se objevila s vlasy tónované do mírně tmavší barvy a při jedné příležitosti, Hitler byl šokován: "Vypadáte úplně cize, zcela jste se změnila. Jste úplně jiná žena!" a Eva Braunová se rychle přebarvila zpátky na původní barvu.


Otto Günsche a Heinz Linge prohlásili,že pro Evu Hitler znamenal celý svět. Kdykoli prý slyšela jeho hlas,stávala se veselejší. Ve své pracovně měl prá Hitler pro ni nachystané vřdy šampaňské,čokoládu,ovoce a koňak.

V roce 1943 se Eva svěřila Speerovi,že Hitler se jí plně nevěnuje a když už ano,tak je unavená a a nechce s ním mít sex. Eva taky dost často brečela,když se jí Hitler plně nevěnoval.

Linge taky řekl,že Hitler nechal posílit stráže když se odzvěděl,že o Evě se říká, že je jeho děvka. Často prý taky trávíval večryn a Berghofu s ní sám při pití čaje. Jejich oddělené ložnice byli průchozí a každá měla vlastní kopelnu.

http://odromos.files.wordpress.com/2009/04/eva-braun-3.jpg

Hitler si také často utahoval z Evy a její lásky ke kosmetice. Neměl kosmetiku rád,jelikož mu vadilo,že je vyrobená z živočichů a on byl vegetarián. Jednou při večeři prý prohlásil,když se Evě obtiskla rtěnka na ubrousek,že za chvíli se budou rtěnky vyrábět z mrtvol vojáků.

Eva měla dva skotské teriéry Negus a Stasia zéároveň se starala o Hitlerova vlčáka Blondiho.
Všechny psi můžeme vidět na Eviných filmech.

V roce 1944 Eva pozvala na Berghof svého bratrance Gertrauda Weiskera,který po návštěvě prohlásil,že Eva je ta nejnešťastnější žena,jakou kdy viděl.

Dne 3.června 1944 Evina mladší sestra Gretl si vzala Hermanna Fegeleina, který sloužil jako Himmlerův důstojník. Hitler používal toto manželství jako záminku, aby s Evou se mohl objevit na oficiálních akcích. Když byl Fegelein chycen v závěrečných dnech války při pokusu o útěk do Švédska s jinou ženou, Hitler osobně objednával jeho vraždu. Gretl byla devět měsíců těhotná a dítě pojmenovala Eva Barbara Fegelein na památku své sestry (Eva Fegelein spáchal sebevraždu v roce 1975).

Když v roce 1944,20 července se nepodařil atentát na Hitlera, Eva mu napsala: "Od našeho prvního setkání žiji jen pro vás. Budu vás následovat i v hodině smrti."

http://static.howstuffworks.com/gif/allies-bomb-northern-nazi-germany-63.jpg

Manželství a sebevražda

Časného rána 1945 Eva jela autem z Mnichova do Berlína. Jak se Rudá armáda blížila,Hitler chtěl,aby se někde zachránila,ale ona to odmítla a přijela za ním do Bunkru. Byli oddáni 29.dubna 1945,cca 00:30 hodin, v krátkém civilním obřadu,kterému byli přítomni Goebbels a Bormann. Eva měla na sobě černé (někteří říkají tmavě modré) hedvábné šaty.

Po oddání její jméno znělo Eva Hitler. Když se podepisolava na oddací list,nejdřív napsala B a pak ho změnila na H a podepsala se Hitler. Hitler pak chtěl aby ji oslovovali Frau Hitler,ale sám ji říkal stále Frau Braun.

Po bunkru kolovali zvěsti,že byla s Hitlerem těhotná,ale to je nepodložené tvrzení.

Eva a Hitler spáchali společně sebevraždu 30.dubna 1945,kolem 3:30 ráno. Obyvatelé bunkru slyšeli výstřel a následně se našli jejich těla. Našla se rozkousnutá tobolka kyanidu v jejích ústech. Mnozí historikové tvrdí,že Hitler,aby měl jistotu smrti nejdřív rozkousnul tobolku kyanidu a pak se střelil do spánku. V době smrti bylo Evě 33 let. Jejich mrtvoly byly spoelčně spáleny na zahradě říšského kancléřství.

Když spálené pozůstatky našla Rudá armáda,tajně je pohřbili na SMERSH v Magdeburku ve východním Německu spolu s orgány Josepha a Magdy Goebbels a jejich šestmi dětmi. Jejich ostatky byly přechovávány až do roku 1970.kdy byli znovu spáleny a rozsypány do Labe.

Celá rodina Evy Braunové přežila válku,včetně jejího otce,který pracoval v nemocnici a poslal Evě několik věcí. I její matka zemřela až roku 1976 na svém statku.

http://kvalitetsbloggen.files.wordpress.com/2009/02/hiteva.jpg

Film

Eva Braunová a její život s Hitlerem byl vylíčen v mnoha filmech.Byla zobrazena Zoe Telford v Hitler: Vzestup zla, Juliane Köhler v Der Untergang a Denicou Fairman v kontroverzním sitcomu Heil Honey I'm Home! Také se objevila v představení "Jaro pro Hitlera" v roce 2005 remake z Producenti, kde ji ztvárnila Ulla (Uma Thurman).
Byal zobrazena Cheryl Hines v roce 2009 v krátkém filmu Všichni do bunkru. 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Shadows & Illusions Shadows & Illusions | Web | 1. listopadu 2009 v 20:54 | Reagovat

Tééda, skoro až vyčerpávající pro mne však zajímavý životopis:)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama