Artur Axmann

4. listopadu 2009 v 20:38 | Eliška |  Nacističtí pohlaváři
Artur Axmann alias Erich Siewert (18. února 1913, Hagen, Německo - 24. listopadu 1996, Berlín, Německo) byl nacista a říšským mládežnickým vůdcem NSDAP (Reichsjugendführer) v letech 1940 až ke konci války v roce 1945.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/thumb/2/21/Axmann1.jpg/220px-Axmann1.jpg

Životopis

Axmann se narodil v Hagenu dne 18.února 1913. Vystudoval práva a v roce 1928 založil první skupinu v Hitlerjugend Vestfálsku.
Axmann již v patnácti letech vstoupil do Hitlerjugend. V devatenácti letech působil v říšském vedení mládeže.
V roce 1932 se povolán k Říšskému vůdci,aby provedl reorganizaci mezi mládeží. V roce 1933 se stal vedoucím sociálního říšského
úřadu Youth Leadership.Axmann v Hitlerjugend zajišťoval vzdělání apodařilo se mu zvýšit jejich úroveň práce v zemědělství.
Pracoval na západní frontě až do roku 1940. Pak,8. srpna 1940 nastupuje na pozici říšského mládežnického vůdce NSDAP, kde vystřídal Baldur von Schiracha. V roce 1941 byl vážně poraněn na východní frontě. V důsledku zranění přišel o pravou ruku.

V posledních dnech války,přikázal,aby Hitlerjugend byli začleněni mezi Volksstum (vnitřní stráž).
Jeho jednotky tvořili děti a mladiství,kteří se také zúčastnili bitvy Seelower Höhen, která byla součástí boje o Berlín. Mnoho jich zemřelo,jelikož neměli ani pořádné zbraně,ani vojenský výcvik.

4. ledna 1944 získal Německým rytířským řádem (Deutscher Orden). Společně s K.Hierl byli jedinými vyznamenanými,kteří přežili válku.Všichni ostatní vyznamenání dostali buď posmrtně nebo nepřežili válku.

V průběhu roku 1945 byl na Axmana vyvíjen tlak ze strany mladých dívek,které chtěli taky bojovat a zúčastnit se tedy posledních bojů na záchranu Německa.Axmann jim na to odpovídal,že ženy život dávají,tak ať ho neberou.

Soubor: Arthur Axmann.jpeg

Ke konci války zůstávál s Hitlerem v jeho bunkru v Berlíně. Den po Hitlerově smrti, 1. května 1945, s Martinem Bormannem a Ludwigem Stumpfeggerem opustil bunkr.Podařilo se jim překročit řeku Spree na Weidendammer mostu. Axmann se pak od nich odpojil a z Berlína unikl.
Když je opouštěl,kráčeli podél železniční tratě do stanice Lehrter. Bormann a Stumpfeggerse vydali směrem ke Štětínské stanici a Axmann se vydal opačným směrem. Když se však setkal s hlídkou Rudé armády,vrátil se. Později pak vyprávěl,že sice viděl tváře bývalých společníků,ale nějak se o ně zezajímal,takže kam zmizeli,netuší. Vyhnul se spojeneckým vojskům a uprchl.

Axmann byl zatčen v procinci roku 1945, poté co organizoval nacistické hnutí. Roku 1949 byl v Norimberském procesu odouzen k třem letům vězení.

Post-nacistické život

Po svém propuštění, Axmann pracoval jako obchodní zástupce v Gelsenkirchen a Berlíně. 19.sprna 1958,když pracoval jako obchodní zástupce, dostal peněžitou pokutu ve výši asi 3000 liber,což byla hodnota zhruba poloviny jeho majetku.Dostal ji za podněcování mládeže k nenávisti. Během procesu soud shledal,že ve straně byl spíše z přesvědčení než z nějakých nenávistných motivů.
POzději uvedl,že slyšel výstřel když se Hitler zabil a když prchal s Bormannem,tak si myslí,že Bormann při útěku zemřel.
Zemřel v roce 1996 v Berlíně.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama