Karl Brandt

5. listopadu 2009 v 16:59 | Eliška |  Lékaři
Karl Brandt (8. ledna 1904 - 2.června 1948) byl osobním lékařem Adolfa Hitlera od roku 1934 a vedl program "Euthanasie na duševně nemocných" od roku 1939.
Jako říšský komisař pro hygienu a zdraví spolu se svým zástupcem Wernerem Heydem prováděl exmerimenty na lidech.
Po Druhé světové válce byl shledán vinným ze zločinů proti lidskosti a byl oběšen.


Život

Narodil se roku 1904 v Mulhouse na území Alsaska a Lotrinska (nyní Haut-Rhin, Francie).Jeho rodiče vašk odtamtud nepocházeli.
V roce 1928 se stal lékařem, v roce 1932 vstoupil do NSDAP,v roce 1933 se stal členem SA. Od července 1934 byl příslušníkem SS a byl jmenován Untersturmführerem,působil jako chirurg v Bochumi. Od toho samého roku byl osobním Hitlerovým lékařem. Od roku 1939 vedl program "Euthanasie na duševně nemocných". Od roku 1943 prováděl pokusy na vězních koncentračních táborů. Od Hitlera dostával na své výzkmy až 1500 říšských marek měsíčně. Roku 1944 ho Hitler propustil,když kritizoval doktora Morella.
Za svou ženu si dne 17.3.1934 vzal Anni Rehborn (1904 -?),šampionku v plavání a společně měli syna,kterého pojmenovali Adolf Karl Brandt.

http://www.spartacus.schoolnet.co.uk/GERbrandtK3.jpg

Kariéra v Třetí říši

V souvislosti s nacistickým zákonem z roku 1935 Gesetz zur Verhütung erbkranken Nachwuchses (zákon o prevenci dědičnosti potomka a na ochranu matek), byl jedním z vědců, kteří prováděli lékařské potraty ve velkém počtu na ženách.které byly za geneticky nemocné, mentálně nebo tělesně postižené nebo rasově nedostatečné, nebo u jejichž nenarozených plodů se očekávalo, že jejich vývoj bude mít genetickou "vadu". U těchto těhotenství byly legalizované potraty podle zákona,že pokud není plod zdravý Árijec, bylo těhotenství přerušeno.

1.9.1939 byl Hitlerem jmenován jako vedou programu T4,společně s Philipp Bouhlerem. Získal tak přísup na veřejné akce SS a dostal hodnost generálmajora od ledna 1943.
16. dubna 1945 byl zatčen gestapem a byl odsouzen na smrt v Berlíně. Avšak na rozkaz Dönitze byl propuštěn 2.5.1945. Ale 23.5.1945 byl dán do vazby britskými vojsky.

http://www.ushmm.org/lcmedia/photo/lc/image/09/09539.jpg

Jeho práce

Svého úkolu se Brandt zhostí s precizností sobě vlastní. O tom,kdo ze starých lidí bude žít,rozhodují v kancelářích úředníci,kteří zpracovávají zprávy ze starobinců a ústavů pro duševně choré. Nejduležitější informací pro ně,je zda za pacienta platí jeho příbuzní nebo stát. Několikrát týdně pak do zařízení zavítají speciální auta,kterým se říká "Dobrovolná přepravní společnost pro nemocné." Auta mají záclonky v oknech a pendlují mezi ústavy do nočních hodin. Lidé se je naučí bezpečně poznávat a malé děti křičí na projíždějící auta smrti:" Vezou další lidi do plynu!"

"Příčina smrti je zfalšována. Podle toho,co se říká,jsou pacienti ihned po příjezdu vysvlečeni,dostanou papírové košile,okamžitě jsou odvedeni do plynové komory a usmrceni plynem kyseliny kyanovodíkové s přídavkem anestetik. Těla jsou pak po šesti spálena a popel rozdělen do šesti uren a poslán příbuzným," tvrdí jeden ze členů odvolacího soudu ve Frankfurtu nad Mohanem.

http://www.spartacus.schoolnet.co.uk/GERbrandtK7.jpg

Život v Inner Circle

Společně se svou ženou patřili mezi blízkých okruh Hitlera v Berchtesgadenu,což je známá rezidence Berghof.
Tento blízký okruh Hitlera tvořili také Eva Braunová, Albert Speer a jeho žena Margarete Speer, Dr. Theodor Morell, Martin Bormann, Hitlerův fotograf Heinrich Hoffmann, a Hitlerovi pobočníci (a jejich manželky ) a sekretářky. Jako člen tohoto vnitřního kruhu, Brandt měl bydliště v blízkosti Berghofu a vždy, když Hitler byl přítomen,trávil svůj čas s ním.
Ve svých pamětech, Speer popsal familiární ale znecitlivující životní styl intimní společníků Hitlera, kteří byli nuceni zůstat vzhůru skoro celou noc a noc co noc museli poslouchat opakující se monology Vůdce nebo neměnný výběr hudby.
Přes osobní blízkost Brandta k Hitlerovi, Hitler zuřil, když se dozvěděl,že krátce před koncem války, lékař poslal Anni a jejich syna k americké linii v naději, že se vyhnou zajetí Rusama.
Pouze díky zásahu Heinricha Himmlera a jiných ,byl zachráněn z exekuce v závěrečných dnech války.
Nicméně, jeho zapojení do euthanasie a experimentování vedlo k jeho odsouzení a popravě v roce 1948.

Proces a exekuce

Brandt byl souzen spolu s dvaadvacet jinými lékaři v Justičním paláci v Norimberku v Německu.
Jeho proces byl nazván Spojené státy americké v. Karl Brandt et al.,ale ve skutečnosti je jednalo o obyčejná proces s lékaři. Prosec začal 9.12.1946. Brand byl obviněn z účasti na experimentování s mrznutím,malárií,sterilizací,nervové regeneraci, a atd....z důvodu účasti na programu T4 a členství v SS.
19.srpna byl vynesen rozsudek a Brandt byl odsouzen k smrti oběšením. Hájí se slovy: "Lékař je pouze nástroj,jako je tomu v případě důstojníka,který dostane rozkaz." Vše bylo provedeno v Landsbergém vězení dne 2. června 1948.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama