Právo Sippenhaft

17. listopadu 2009 v 18:40 | LuKe |  Holocaust & koncentrační tábory
Sippenhaft nebo Sippenhaftung (tzv. "příbuzenská odpovědnost" nebo "vina krve") byla forma kolektivního trestu v nacistickém Německu ke konci druhé světové války.

Příbuzní obviněných lidí ze zločinů proti státu nesli stejnou odpovědnost, byli zatčeni a někdy i popraveni. Mnoho lidí, kteří se nedopustili žádného zločiny, byli zatčeni a potrestáni podle zákonů. Poprvé se Sippenhaft uplatnilo po neúspěšném Stauffenbergově atentátu na Hitlera, který proběhl
20. července 1944. Zákon z února 1945 rovněž hrozí smrt příbuzným vojenských velitelů, kteří podle Hitlera ukázali zbabělost nebo prohlašovali, že je Německo jistě poraženo.


Podle Himmlera, který právo Sippenhaft rád prosazoval, existovala tzv. "Vina krve" už mezi prvotními germány. Informoval o tom vedoucí jednotlivých regionálních částí na sjezdu Gauleiters v Poznani. Prohlásil mimo jiné: "Když se o rodině prohlásilo, že porušila zákon nebo probíhala krevní msta, brala se rodina jako celek. Muž, který se dopustil zrady, jeho krev je tudíž špatná, musel být zabit. A tak se muselo stát i se všemi členy příbuzenstva, kteří jeho krev nosili. A tak to bude platit i u hraběte Stauffenberga. Jeho rodina musí být zničena do posledního člena."

Proto byla celá rodina Stauffenbergova rodina v podezření. Stauffenberg byl zastřelen. Jeho manželaka, Nina Gräfin Schenk von Stauffenberg, byla poslána do koncentračního tábora Ravensbrück (po válce se z něj vrátila a žila až do roku 2006). Jeho bratr Alexander, který nevěděl nic o spiknutí a sloužil s německou armádou v Řecku, byl také poslán do koncentračního tábora. Podobné tresty vyměřili i pro příbuzné Carla Goerdelera, Henninga von Tresckowa, Adama von Trotta zu Solze a mnoho dalších spiklenců. Skutečnost, že většina z těchto rodin patřila k staré pruské aristokracii, třídě nenáviděné nacisty, přidal na horlivost, s nimiž byli pronásledováni. Mladší děti zatčených spiklenců nebyly uvězněny, ale místo toho byly vyslány do dětských domovů a změnily jim jména: Stauffenbergovi děti byly přejmenovány na "Meister".

Je třeba poznamenat, že ostatní totalitní režimy používaly podobné postupy, i když nebyly kodifikovány v právu. Během Velké čistky Josepha Stalina v roce 1930, bylo mnoho tisíců lidí i s rodinami zatčeno, popraveno nebo zasláno do pracovních táborů jako tzv. "příbuzní nepřátel lidu". To vše se v Rusku dělo jen díky Stalinově paranoie. Jeden ze známých případů je Anna Larina, manželka Nikolaje Bucharina. Vojákům Rudé armády, zejména před velkými bitvami jako byla např. ta u Stalingradu, bylo řečeno, že příbuzní vojáků, jenž se vzdají, mají být zabiti. Podobné praktiky se konaly i v Číně během Kulturní revoluce 1960. Zde se uvádí jako příklad Deng Pufang, syn Deng Xiaopinga.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama