Sigmund Rascher

5. listopadu 2009 v 18:51 | Eliška |  Lékaři
Sigmund Rascher (12.února 1909,Mnichov - 26.dubna 1946,Dachau) byl nacistický lékař,jehož smrtící experimenty na lidech, plánované a prováděné v nacistickém koncentračním táboře v Dachau, byli souzeny jako nehumánní a trestné.

http://www.masalladelaciencia.es/PDF/Hogar%20y%20Otros/M%C3%A1s%20All%C3%A1/237/Reportajes/Reportajes/img/MLL_237_REP_REP_048-053_009_g.jpg

Mládí a kariéra

Narodil se jako třetí dítě Hansse Raschera. Chtěl se stát lékařem. V roce 1930/1931 šel studovat lékařství v Konstanz. V roce 1933 přešel do Mnichova,kde se také připojik k NSDAP. Pokud jde o přesný den jeho vstupu, jsou tam dva termíny: Rascher trval na tom, že to bylo na 1.března, ale dokumenty dokazují, 1.května.

Po své praxi pracoval se svým rozvedeným otcem v Basileji ve Švýcarsku,kde opět pokračuje ve studiu a stává se členem Švýcarské dobrovolné pracovní síly. V roce 1934 se stěhuje do Mnichova,kde studuje a doktorát udělá v roce 1936.
V květnu téhož roku se stal členem SA, a když se změnil na SS v roce 1939, dosáhl hodnosti Gefreiter.
V Mnichově v letech 1936-1938 pracuje s Prof. Trumppem v diagnostice rakoviny, za kterou dostal stipendium. Do roku 1939 pracoval jako asistent lékaře v nemocnici Schwabinger v Mnichově.

Kariéra u SS

V roce 1939 Rascher opustil svého otce, vstoupil do SS a narukoval do Luftwaffe.
Vztah a eventuální sňatek s bývalou zpěvačkou Nini Diehl mu získalo přímý přístup k Heinrichu Himmlerovi. Rascher měl na Himmlera obrovský vliv. Dokonce díky častému dopisování s Himmlerem,si lidé o Diehl myslela,že je bývalou Himmlerovou milenkou. Často mu psala prý pod manželovým jménem.

Týden po svém prvním zasedání,Rascher přednesl referát s názvem "Zpráva o vývoji a řešení některých zadaných úkolů Reichsfuehrerem během diskuse, která proběhla dne 24.dubna 1939". Rascher se zapojil do testování rostlinnými extraktty při léčbě rakoviny. Kurt Blome, poslanec říšského zdravotnictví Leader (Reichsgesundheitsführer) a zmocněnce vlády pro výzkum rakoviny Říšské rady pro výzkum, upřednostňoval testování na hlodavcích, ale Rascher trval na tom, že je lepší testovat na lidech. Himmler povolil Rascherovi udělat Zkušební stanici na výzkum rakoviny v Dachau. Blome taktéž pracoval na projektu.

Experimenty s vysokou nadmořskou výškou

Na počátku roku 1941 navrhl testování vlivu nadmořské výšky na lidech. Kurz v oblasti letecké medicíny sice existoval v Mnichově,ale Rascher napsal Himmlerovi dopis,kde lituje,že se na lidech nezkouší,jelikož nikdo na tyto experimenty doprovolně nechodí,jelikož jsou i nebezpečné. Rascher požádal Himmlera i o nějaké vězně na experimentování,jelikož na opicích nebyly uspokojivé. Himmlerův zástupce Rudolf Brandt mu odpověděl,že vězni budou dodáni.
Rascher následně napsal Brandtovi o povolení pracoval na tomto výzkumu v Dachau. Když se mu dostalo kladné odpovědi,plány vytvořil na začátek roku 1942. Experimentování se zúčastnila i letecká slušba Luftwaffe.
Oběti byli zavřeny v komoře,kde byl snížen tlak natolik,aby odpovídal tlaku ve vysokých nadmořských výškách. Rascher tlak rychle měnil a přitom studoval účinek na lidi,podle kterých pak posuzoval,jak by se mohli chovat v podobné situaci i piloti. Když zemřel první objekt, Himmler poznamenal,že pokud někdo takový pokus přežije,bude okamžitě omilostněn. Rascher na to odpověděl,že zkoumané subjekty byli pouze Poláci a Rusové,tutíž by žádná šance na milost neměla být brána v potaz.

Dokument o vlivu tlaku na oběť:

15 km -vězni upadne maska,má škubavé křeče
14,3 km/45s - paže má natažené a strnulé,nohy roztažené
12,2 km/3min - dusí se,visí bezvládně
7,2 km/10min -nekoordinovaně rozhazuje končetinama
6 km/12 min. - křeče doprovází sténání
5,5km/13min. - křičí
2,9km/18min. - stále ještě křičí,pozoruji škubání,hlava mu klesá
2,1km/20min. - řve,kouše se do jazyka
0m - nereaguje,působí dojmem duševně nemocného člověka

Rascherů asistent Walter Neff později proti svému šéfovi svědčí: " Tento experiment provedl na 80 lidech,jen deset z nich se k němu přihlásilo dobrovolně."

http://www.scrapbookpages.com/DachauMemorial/Museum06.jpg

Experimenty s mrazem

Rascher v rámci Luftwaffe učinil i několik pokusů s mrazem,kdy vybral 300 objektů,z nichž přežila jen třetina. Tyto experimenty také prováděl v Dachau. Simuloval podmínky podchlazení,když by pilot spadl do Severního moře.
Rascher nutil oběti zůstávat venku v mrazu až 14 hodin nebo je držel ve vaně s ledovou vodou až 3 hodiny,kdy je udrřoval na teplotě těla mezi 19-27 stupni Celsia. Pomocí řady elektrod jim měřil tlak a puls. Oběti pak ponořil do teplé vody,aby se zahřáli.
Některých experimentů se zúčastnil i Himmler. Prohlásil,že neví,kde v Severním moři by oběti našli teplou lázeň. Pak vyslovil myšlenku,že živočišné teplo je lepší než teplo umělé. A tak Rascher vzal čtyři romské ženy z koncentračního tábora v Ravensbrücku,dal je do ledové lázně a pak dvě nechal nahé tulit se k sobě,aby se zahřály.
V říjnu 1942 se konala v Norimberku lékařská konference , kde byly výsledky experimentů předložené v rámci položky "Prevence a léčba zmrazení" a "Oteplování až po zmrazení smrtelného nebezpečí."
Když byl Rascher převeden do Waffen-SS,horlivě se snažil získat akademické pověření nezbytné pro vysokou pozici na úrovni univerzity. Nejvyšší titul po předložení své práce však nezískal. Nakonec byly jeho práce zpřístupněny veřejnosti v Mnichově,Frankfurtu a Marburgu.
Američtí vyšetřovatelé došli k závěru,že Rascher pouze přejal nápady chirurga Ericha Hippkeho,že byl poze jejich jakýmsi nástrojem pro Luftwaffe.
Podobné experimenty byly prováděny od července do září 1944.
V Dachau Rascher také vyvinul kyanidové tobolky, které se rozkously a okamžitě začaly účinkovat, ať už záměrně nebo náhodou. Je ironií, že toto se stalo prostředkem, kterým Himmler spáchal sebevraždu.

http://www1.yadvashem.org/es/chapter_6/gallery/daily_life/05.jpg

Krevní koagulační pokusy

Rascher také experimentoval s účinky Polygal, látky z cukrové řepy a jablečného pektin, který pomáhal srážlivosti krve. Předpověděl, že preventivní užívání tablet Polygal sníží krvácení ze střelné rány během boje nebo v průběhu operace. Oběti dostali Polygal a následně je střelil do krku a hrudníku, končetin nebo jim končetiny amputoval bez anestezie. Rascher zveřejnil článek o své zkušenosti s používáním Polygal, aniž by se vysvětlil,jak se k výsledkům dopracoval a také zřídil firma,která vyráběla ty látky, pracují vězni.

http://sun.menloschool.org/~sportman/ethics/project/topics/frank/experi_01_bandaged_l.jpg

Osobní život a realizace

Ve snaze zalíbit se Himmler a prokázání, že populační růst by mohl být urychlen prostřednictvím rozšíření fertilního věku, Rascher propagoval, že jeho žena porodila tři děti, dokonce i ve věku 48 let. Himmler dokonce použil fotografie z rodinného alaba Rascherů jako propagační materiály. Nicméně, při své čtvrtém "těhotenství", byl zatčen,že se pro manželku snažil unést dítě a z šetření vyplynulo, že i ostatní tři děti byly buď koupené nebo byly uneseny. Himmler se osobně cítil zrazen tímto jednáním a Rascher byl zatčen v dubnu 1944. Za spoluúčast na únosech tří dětí, obvinění z finančních nesrovnalostí,zavraždění jednoho z jeho asistentů a vědeckých podvodů, byl on i jeho manželka popraveni. Rascher byl popraven v Dachau krátce před jeho osvobozením americkými vojsky a jeho ženu oběsili na neznámém místě.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama