Železná panna

6. listopadu 2009 v 21:02 | Eliška |  Mučení
Železná panna se řadí k ostřejším nástrojům útrpného práva. Jde o kovovou či dřevěnou konstrukci, těsně obepínající trup či celé tělo vyslýchaného, opatřenou na vnitřních stranách ostrými kovovými hroty. Železné panny byly konstruovány ve dvou typech:

http://muceni.7x.cz/image/12114628


A) Mučící panna. Ostny měly kratší délku a nebyly v přímém kontaktu s lidský tělem. Odsouzený chudák musel stát pořád vzpřímeně, jinak riskoval nabodnutí na ostny a zranění. Po třech dnech v železné panně byl tak vyčerpaný stáním (+ hladověním, žízněním), že odkýval cokoliv. V horní části byl ponechán otvor pro hlavu, kterými katovi holomci kontrolovali, jestli chudák ještě žije, nebo se vrhl proti ostnům. Mučení mohlo být zostřeno umístěním panny do tmavé komory (nedostatek vnějších podnětů - jen bolest a vyčerpání = zbláznění)


B) Smrtící panna. Méně používaná verze, protože tento způsob popravy byl značně neefektivní. Spíš působí odstrašujícím dojmem. Vnitřní prostor je značně menší, ostny delší. Odsouzen byl dovnitř "vhozen" a okamžitě probodnut zavřenými zostnatělými bodci. Přesto tato smrt trvala několik desítek minut (ostny srdce neprobodly) a byla extrémně bolestivá a krutá. Děsivý řev v tak malém uzavřeném prostoru ze železa vydával charakteristický zvuk, který byl i mučitelům nepříjemný. Další nepříjemností pro personál bylo vytažení mrtvoly a vyčištění panny od krve (aby nezrezla).

Železná panna je také název heavymetalové skupiny Iron Maiden.

Soubor:Diverse torture instruments.jpg
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama