Alfred Baumgärtler

4. února 2010 v 20:37 | Eliška |  Nacističtí pohlaváři
Alfred Jodl, rodným jménem Alfred Baumgärtler,německý generál a jeden z nejbližších vojenských spolupracovníků A. Hitlera za druhé světové války, přichází na svět 10. května roku 1890 v německém městě Würzburg v důstojnické rodině.
Vzdělání Jodl získává na vojenské kadetní škole v Mnichově (absolvuje v roce 1910), poté Jodl vstupuje do armády (k dělostřelectvu).

http://www.law.umkc.edu/faculty/projects/ftrials/nuremberg/Images/Jodl1.JPG


Bojů první světové války se Alfred Jodl účastní na západní frontě, během válečných let je dvakrát zraněn, konec války pak stráví jako štábní důstojník.
Po skončení první světové války je A. Jodl zařazen do nově vznikající, počtem i výzbrojí omezené (dohodami z Versailles) německé armády.
S nacistickou ideologií se Jodl setkává v roce 1923, kdy se osobně poznává s A. Hitlerem, během následujícího desetiletí se pak Jodl stává jedním z nejdůležitějších Hitlerových vojenských poradců.
V roce 1935 nastupuje Alfred Jodl na říšské ministerstvo obrany, v roce 1938 se pak stává náčelníkem operačního oddělení Vrchního velitelství armády (OKW), o rok později je Alfred Jodl povýšen na generálmajora, ve stejném roce nastupuje na post náčelníka štábu wehrmachtu.
V této pozici se Alfred Jodl stává zodpovědným za plánování německých válečných operací, má rozhodující podíl na plánech vojenské agrese nacistického Německa proti Polsku v roce 1939 a poté proti Norsku a zemím západní Evropy (Belgie, Nizozemí, Francie) v roce 1940, o rok později je hlavním plánovačem útoku na jihovýchod Evropy (Řecko, Jugoslávie).

http://www.law.umkc.edu/faculty/projects/ftrials/nuremberg/Images/Jodl_Court.JPG

Rozhodující měrou se pak Alfred Jodl podílí i na plánování agrese proti Stalinovu Sovětskému svazu (operace Barbarossa).
V roce 1944 je Alfred Jodl povýšen na generálplukovníka, ve stejném roce je raněn při (neúspěšném) atentátu na A. Hitlera.
Po Hitlerově smrti je to pak právě A. Jodl, kdo jako zástupce vůdcova nástupce K. Dönitze ( podepisuje 7. května roku 1945 německou bezpodmínečnou kapitulaci v Remeši.
Po ukončení bojů druhé světové války je Alfred Jodl spojeneckými jednotkami zatčen a souzen Norimberským válečným tribunálem - přestože na svoji obhajobu Alfred Jodl uvádí, že byl vždy jen vojákem, který poslouchá rozkazy, je soudem odsouzen k trestu smrti - ten je vykonán 16. října roku 1946 oběšením.
Trest byl vykonán, Jodlova žádost o změnu způsobu popravy na zastřelení před popravčí četou byla zamítnuta.
Jeho odsouzení vyvolalo rozporuplné reakce, protestoval proti němu např. i hlavní francouzský soudce u tribunálu, Henri Donnedieu de Vabres, který označil popravu vojáka, který nebyl nacistou, za naprosté selhání spravedlnosti. Britský válečný hrdina a politik Airey Neave, který sloužil u Norimberského tribunálu, napsal ve své knize, že Jodl zasloužil vězení, ale ne smrt.
V roce 1953 soud v Mnichově, který přezkoumával rozhodnutí Norimberského tribunálu, dospěl k závěru, že se Jodl neprovinil válečnými zločiny trestanými podle mezinárodního práva smrtí a zprostil jej 2. března 1953 kompletně viny. Na vysoký nátlak vysokého komisaře USA byl však tento rozsudek napřed zrušen, a až po mimosoudní dohodě advokátů Jodlovy vdovy s americkými okupačními úřady došlo 3. září 1953 k odvolání zrušení rozsudku.
Případ A. Jodla zůstává jedním z hlavních argumentů skupin prosazujících názor, že Norimberský tribunál byl nespravedlivý a představuje typický příklad spravedlnosti vítězů. Přes všechny nedostatky však Norimberský proces zůstává přelomovou událostí v mezinárodním právu především proto, že vítězná strana iniciovala a uspořádala nezávislé soudní přelíčení proti válečným zločincům a neuplatnila tzv. spravedlnost vítězů.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/66/Alfred-jodl-72-926.jpg
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Charlesduh Charlesduh | E-mail | Web | 23. srpna 2017 v 16:15 | Reagovat

<a href=https://www.viagrapascherfr.com/>More info!</a>

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama