Hans Frank

4. února 2010 v 20:14 | Eliška |  Nacističtí pohlaváři
Judr. Hans Frank, německý politik a právník, Obergrupenführer SS, dlouholetý právní zástupce Hitlerovy nacistické strany a v letech 1939-44 generální guvernér okupovaného Polska, zodpovědný za genocidu polských Židů a germanizaci polského národa, přichází na svět 23. května roku 1900 Karlu Frankovi a jeho ženě Magdaleně Buchmaierové v německém Karlsruhe ve středostavovské rodině.Měl staršího bratra Karla a mladší sestru Elisabeth.

http://www.excatholicsforchrist.com/images/frank.jpg


Sloužil v německé armádě za 1. světové války. Po skončení války se přidal k jednotkám Freikorps. V roce 1919 vstoupil jako jeden z prvních do německé dělnické strany DAP.
Vzdělání získává Frank na právech, absolvuje v roce 1927, od roku 1923 je přitom členem Hitlerovy NSDAP, společně s ním se účastní nacistického pokusu o převrat (tzv. mnichovský puč) ve stejném roce (1923).
Dne 2. dubna 1925 se v Mnichově Frank oženil s devětadvacetiletou sekretářkou Brigitte Herbstovou (1895-1959) z Forstu (Lausitz). Měli spolu pět dětí:
  • Sigrid Frank (*13. 3. 1927)
  • Norman Frank (*3. 6. 1928)
  • Brigitte Frank (*13. 1. 1935)
  • Michael Frank (*15. 3. 1937)
  • Niklas Frank (*9. 3. 1939)
Brigitte měla v manželství dominantní postavení. Během manželství měla několik milenců, ale odmítaný Hans neprojevoval zájem o jiné ženy. Od roku 1939 si Brigitte Franková říkala Königin von Polen (královna Polska). Manželství nebylo šťastné a tak v roce 1942 oznámil Frank svůj úmysl nechat se rozvést, Brigitte však dělala všechno proto, aby mohla zůstat "první dámou Polska". Jedna z jejích proslulých vět byla: "Raději ovdovím, než bych se měla rozvést s říšským ministrem." Frank jí odpověděl: "V tom případě jsi můj smrtelný nepřítel". V roce 1987 napsal Niklas Frank knihu o svém otci Der Vater: Eine Abrechnung. Kniha vyšla v roce 1991 v Anglii pod názvem In the Shadow of the Reich. Původně kniha vycházela v časopise Stern na pokračování a vzbudila kontroverzní přijetí v Německu, protože Frank mladší v ní vyjadřuje nenávistné opovržení k otci.


http://www.sww.w.szu.pl/serw_tem/alianci/polacy/okupacja/frank.jpg

Ihned po absolutoriu na právech se stává Hans Frank právníkem NSDAP, od roku 1929 je pak Frank vedoucím právního oddělení Úřadu říšského vedení NSDAP - z pozice svého postu Hans Frank zastupuje mnohé nacistické špičky při jejich sporech s politickou opozicí, působí i jako osobní právní zástupce A. Hitlera.
Po Hitlerově nástupu k moci v roce 1933 se dostává Hans Frank do nejvyšších pater moci - ještě v roce 1933 se stává předsedou Německé akademie právních věd, od roku 1934 pak Frank působí jako říšský ministr (bez portfeje).
V roce 1934 se Hans Frank, po počátečních protestech u samotného Hitlera, stává jedním z hlavních aktérů čistek v SA během tzv. noci dlouhých nožů (30. června 1934).
Po útoku nacistického Německa na Polsko je Hans Frank v září roku 1939 jmenován na post generálního guvernéra okupovaných polských území (jednalo se o tzv. generální gouvernement, část bývalého středního Polska, západ Polska byl začleněn do Říše, východ pak okupoval Sovětský svaz).
Jako generální guvernér okupovaného Polska Hans Frank zahajuje plán likvidace polské inteligence (je vydán zákaz vydávání polského tisku a knih, brutální represe čekají ihned po okupaci krakovskou Jagellonskou univerzitu, vysoké školství jako takové neexistuje, povoleno je pouze školství základní) a polských Židů, jeho cílem je germanizace polského území a zničení polského národa (v roce 1940 je Frank jmenován do čela tzv. Ústavu pro výzkum východu, jenž se zabývá likvidací národů na okupovaných slovanských územích) - do konce roku 1942 je pak do koncentračních táborů Osvětim, Treblinka a dalších (spadajících ať již pod přímou či nepřímou Frankovu pravomoc) násilně odvlečeno přes 85 % všech polských Židů, ve stejném roce (4. srpna roku 1942) pak Hans Frank vyhlásí program, kterým má být prostor ve středním Polsku osídlen německým obyvatelstvem z Pobaltí a Besarábie - následují masové deportace polského obyvatelstva.
V roce 1944, poté, co vstoupí na území Polska jednotky sovětské Rudé armády, Hans Frank svůj post v generálním gouvernementu opouští a prchá z Polska - 4. května roku 1945 je Hans Frank zatčen americkými jednotkami na německém území - po svém zatčení se Frank neúspěšně několikrát pokusí o sebevraždu,při které si chtěl podříznout hrdlo, nicméně Norimberskému válečnému tribunálu , který jej soudí za jeho válečné zločiny, se nevyhne.
Pod hrozbou trestu smrti se navrátil ke katolické víře. Frank dobrovolně odevzdal více než 40 svazků svých osobních deníků. Záznamy z nich pak byly použity jako důkazy o jeho vině. Během procesu u něj došlo k jakémusi obrácení a před soudem prohlásil: Vina Německa nebude smazána ani za tisíc let.
Byl shledán vinným z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti a 16. října 1946 popraven oběšením. Při čekání na rozsudek napsal své paměti.

http://www.ushmm.org/lcmedia/photo/wlc/image/74/74835.jpg
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama