Hlavní ženské role 1.řady

3. února 2010 v 18:58

Kateřina Aragonská / Maria Doyle Kennedy

Kateřina Aragonská | Maria Doyle Kennedy
Kateřina byla nejmladší dcerou španělského krále Ferdinanda a královny Isabelly. Jako tříletá byla zaslíbena Arthurovi, nejstaršímu synovi Jindřicha VII. Vzali se o 13 let později, ale pouhých šest měsíců nato Arthur zemřel. Za jeho mladšího, ale energičtějšího bratra Jindřicha se provdala v roce 1509, když usedl na trůn. Jindřich toužil po mužském potomkovi, ale Kateřina několikrát potratila, porodila mrtvé děti anebo její děti žily jen velmi krátce až do roku 1516, kdy se jí narodilo zdravé děvčátko, Marie (pozdější královna Marie I). V té době bylo už Kateřině 42 let a rozčarování jejího manžela, že stále nemá mužského dědice, a jeho zalíbení v jedné z jejích dvorních dam, Anně Boleynové, bylo veřejně známo. Jindřich začal žádat papeže o anulování jejich manželství, ale papež rozhodnutí oddaloval, až si nakonec Jindřich Annu stejně vzal a nechal Parlament odhlasovat Zákon svrchovanosti, jenž ho postavil do čela anglické církve a tím mimo kontrolu Říma. Kateřina nikdy rozvod neuznala a byla donucena opustit dvůr. Zemřela v roce 1536 na hradě Kimboltonu.


Maria debutovala na stříbrném plátně ve filmu Alana Parkera The Commitments v roce 1991. Má za sebou úspěšnou kariéru v britské televizi. Hrála například v původní britské verzi seriálu Queer As Folk, a dále v seriálech Hide and Seek(2006) a Oliver Twist. Maria Doyle Kennedyová je také aktivní jako zpěvačka. Nahrála dvě desky s kapelou The Black Velvet Band a v roce 2001 vydala své první, vysoce oceňované sólové album Charm.

Anne Boleynová / Natalie Dormer

Anne Boleynová | Natalie Dormer
Anna Boleynová začínala u dvora jako jedna z dvorních dam Kateřiny Aragonské, aby se později stala druhou manželkou Jindřicha VIII a porodila mu jedno dítě, Alžbětu. U dvora měla velmi mocné postavení a než se nadála, aktivně podpořila případ církevní reformy; Jindřichův rozvod s Kateřinou byl "legalizován" Zákonem svrchovanosti, který ustanovil krále za nejvyšší hlavu církve, nezávislou na papežově autoritě. V roce 1532 učinil Jindřich Annu markýzou z Pembroke, první anglickou ženou pasovanou z plebejského stavu na šlechtičnu, právem tak nazývanou spíše ustanovením než dědickým právem. Její vztah s Jindřichem byl však vrtkavý: trápily ji zástupy jeho milenek a on se zase cítil zrazen její zjevnou neschopností porodit mu syna. 17. května 1536 byla obviněna z cizoložství, krvesmilstva (se svým bratrem, který byl také souzen a shledán vinným), čarodějnictví a velezrady a o dva dny později popravena ve francouzském stylu, mečem.

Rodačka z anglického Readingu Natalie Dormerová se na velkém plátně poprvé prosadila po boku Heathe Ledgera v dobové komedii Casanova. Často vystupuje v britských divadelních představeních a zahrála si i v televizních seriálech Rebus a Distant Shores.

princezna Markéta | Gabrielle Anwar

princezna Markéta | Gabrielle Anwar

Princezna Markéta,sestra Jindřicha III. je zcela vymyšlenou postavou scénaristů.

Její filmové i televizní role se počítají na desítky. Ve snímku Vůně ženy hrála s Al Pacinem. Nezapomenutelný výkon podala jako královna Anna ve Třech mušketýrech vedle Charlieho Sheena a Keifera Sutherlanda. Ve volném čase píše scénáře a knížky pro děti. 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama