Josef „Sepp“ Dietrich

4. února 2010 v 21:05 | Eliška |  Nacističtí pohlaváři
Dietrich se narodil l 28. května v roce 1892 v Hawangenu Palagiovi a Kreszentii Dietrichovým v Hawangenu poblíž Mamingenu ve Švábsku. Již od malička se mu říkalo Sepp.
V roce 1900 se celá rodina přestěhovala do okresního města Kemptenu, ležícího na řece Iller. Sepp tam absolvoval povinnou školní docházku a jezdil jako povozník u sedláků. V roce 1907 se vydal "na zkušenou" jako mnoho jeho vrstevníků a procestoval Rakousko a Itálii, než zakotvil v Curychu ve Švýcarsku, kde se učil v hotelu. Roku 1911 již však byl znovu doma, aby se dostavil k odvodu do Bavorské královské armády.
V 19 se stal dobrovolníkem u 4. polního dělostřeleckého pluku v 1. světové válce odkud byl po měsíci propuštěn pro zranění.

http://www.jewishvirtuallibrary.org/jsource/images/malmedy/SeppDietrichPortrait.jpg


Po vypuknutí 1. světové války, 6. srpna 1914 nastoupil k 7. bavorskému pluku polního dělostřelectva. Po základním výcviku se dostal v říjnu na frontu se 6. bavorským záložním dělostřeleckým plukem, který byl součástí 6. bavorské záložní divize 6. bavorské armády. Záhy utrpěl zranění a po jeho vyléčení byl odeslán do dělostřeleckého učiliště v Sonthofenu, aby se stal poddůstojníkem z povolání. V létě 1915 se opět zapojil do bojů a koncem roku byl znovu raněn. V listopadu 1916 byl přeložen k prvním německým tankovým jednotkám, a během bojů v roce 1917 získal (14. listopadu) Železný kříž I. třídy a Tankový odznak. Počátku roku 1918 byl převelen k 13. bavorskému tankovému odřadu, kde sloužil až do konce války.
Po válce pracoval u benzínové pumpy a jako řezník před vstupem do bavorské policie a bojoval s Freikorps Oberland ve Slezsku.
V roce 1928 vstoupil do NSDAP a SS a navzdory tomu, že byl téměř negramotný, rychle postupoval. V roce 1932 se stal velitelem Hitlerových osobních strážců. V březnu 1933 ho Hitler určil, aby zformoval Leibstandarte pro ochranu Říšského kancléřství.
Dietrich hrál vedoucí úlohu v červnu 1934 při Noci dlouhých nožů, kdy zlikvidoval vedoucí špičky SA včetně Röhma. To zvýšilo jeho prestiž díky spolehlivosti, ačkoliv se často střetával s Heinrichem Himmlerem. Dietrich vedl Leibstandarte Polsku a ve Francii. Byl vyznamenán Rytířským křížem za velení ve Francii. Vedl své muže v boji v Jugoslávii a Řecku, kde obdržel důtku za to, že přijal kapitulaci řecké armády a opomenul při tom italské spojence. Vedl Leibstandarte v Rusku, často s těžkými ztrátami a v červenci 1943 převzal velení I. SS Panzer Korps a zúčastnil se znovudobytí Charkova. V jednom případě seděl s dalšími důstojníky v domu, kterému ustřelil tank T-34 střechu. Bez váhání skočil na tank a hodil mu dovnitř věže granát. Brzy poté přesunul svůj hlavní stan do Itálie, aby zajistil přechod německých jednotek přes Alpy. V lednu 1944 přesunul svůj hlavní stan do Belgie a na jaře do oblasti Paříže a v květnu ke své jediné operační jednotce 12. SS Panzer Grenadier Division Hitlerjugend do Évreux. Dne D byl Dietrich v Bruselu na návštěvě u Leibstandarte, která se přesunula z Ruska k I. SS Panzer Korps. Okamžitě se vrátil do Paříže, kde jeho štáb připravoval obranu Normandie. Velitel skupiny armád West Gerd von Rundstedt mu rozkázal, aby převzal Panzer Lehr Division v Chartres a 21. Panzer Division a spolu s 12. SS Panzer Grenadier Division zatlačil Spojence zpět do moře. Spojenecká letadla bránila Dietrichově pohybu k moři a jeho naděje na útok v den D+1 byly rozbity. Po přerušení spojení též nemohl navázat spojení se 7. Armee, která byla pod jeho velením. Jeho útok byl posunut na D+2, ale podnikly ho jen malé části Panzer Lehr a 21. Panzer Division a selhal proti spojenecké palebné převaze. Poté se Dietrich přesunul do obrany a často navštěvoval své jednotky v oblasti Caen.
http://www.holocaustresearchproject.org/holoprelude/images/Sepp%20Dietrich.jpg

V červenci Dietrich úspěšně odrazil britské tanky východně od Caen a za svůj úspěch byl 1. srpna povýšen do hodnosti SS-Oberführer. Převzal dočasně velení nad 5. Panzer Armee (původně Panzer Gruppe West) a stáhl její zbytky přes Seinu. V září se vrátil do Německa k zformování 6. Panzer Armeey, kterou vedl během Ardenské ofenzívy. Poté tato jím vedená armáda, přejmenovaná na 6. SS Panzer Armee, hrála vedoucí roli při protiofenzívě u jezera Balaton v Maďarsku v březnu 1945. Byl to poslední německý útok za války a po jeho selhání obvinil Hitler Waffen-SS ze zrady. Dietrich se pohádal s Himmlerem za to, že nehájil Waffen-SS. Stáhnul zbytky svých jednotek do Rakouska, kde se vzdal Američanům.
Po válce byl Dietrich za masakr amerických zajatců v Malmédách odsouzen k doživotí. Byl propuštěn v říjnu 1955 a obviněn za účast v Noci dlouhých nožů a odsouzen na 18 měsíců, propuštěn byl únoru 1959.
Dietrich nastoupil trest 7. srpna 1958 v Landsbergu. Znovu, a ještě ve větší míře než dříve, se objevovaly problémy s krevním oběhem, navíc se dostavily i srdeční potíže. Proto byl již 2. února 1959 propuštěn, zároveň mu byly prominuty podmínky, vyplývající z prominutí trestu za válečné zločiny, takže se mohl naplno věnovat své rodině. Přestěhovali se do Ludwigsburgu a najali si dům vedle Engelhardtových. Po zbytek života se Dietrich zabýval lovem, a zároveň se věnoval činnosti v organizaci HIAG (Veteránská organizace členů Waffen-SS). Josef "Sepp" Dietrich zemřel doma v posteli 21. dubna 1966 na infarkt.
Dietrich neměl příliš velký intelekt a strategické myšlení a byl nejistý ve vyšších velitelských pozicích. Wilhelm Bittrich, velitel II. SS Panzer Korps, jednou popsal, jak se pokoušel vysvětlit mu pozici s použitím mapy, ale Dietrich mu nerozuměl. Mnoho armádních velitelů jím pohrdalo a považovalo ho za pivního gangstera. Feld Marschall von Rudenstedt ho po válce popsal jako "slušného ale hloupého". Tím bylo řečeno, že Dietrich dosáhl své pozice jen díky stykům s Hitlerem během prvních let NSDAP. Přesto měl osobní charisma a jeho statečnost, zemitý humor a věrnost inspirovala jeho muže. Důkazem toho je skutečnost, že se jeho pohřbu v roce 1966 zúčastnilo 6.000 bývalých členů Waffen-SS,povětšinou jeho kamarádů , v Ludwigsburgu podle vojenských tradic, a promluvil na něm jeho dlouholetý přítel z Leibstandarte Wilhelm Bittrich.

http://www.germaniainternational.com/images/sepppg13ssopener.jpg
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama