Výpovědi Günsche a Linge o nalezení mrtvého těla Adolfa Hitlera

29. dubna 2010 v 18:27 | LuKe |  Zajímavosti o Hitlerovi
Hitler
Německé úřady v lednu 2010 zveřejnily záznamy výslechů dvou mužů, kteří bezprostředně po sebevraždě viděli v berlínském bunkru mrtvé tělo Adolfa Hitlera. Zvukový záznam byl pořízen 25. října 1956 v soudní síni v jihoněmeckém Berchtesgadenu, kde měl Hitler své bavorské sídlo. Smyslem přelíčení bylo prohlásit führera za mrtvého, aby zisky plynoucí z prodeje jeho nechvalně proslulé knihy Mein Kampf mohly být zkonfiskovány státem. Svědectví podali pod přísahou bývalý důstojník SS Otto Günsche a Hitlerův sluha Heinz Linge. Záznamy nyní objevili badatelé německého televizního kanálu Spiegel. Günsche a Linge vešly do pracovny nacistického diktátora ihned poté, co 30. dubna 1945 odpoledne uslyšeli výstřel.

"Když jsem vešel dovnitř, po mé levici jsem na pohovce viděl Hitlera. Byl
Heinz Linge
Heinz Linge
předkloněn, a v pravém spánku měl otvor po průstřelu velikosti mince," vypověděl Linge, který zemřel roku 1980. Günsche zemřel v roce 2003 a až do své smrti odmítal zveřejnit podrobnosti o fýrerově konci. Teprve nyní známe jeho svědectví. V soudní síni uvedl, že "Hitlerova hlava byla nakloněna přes pravé rameno, a ruka klesla za
opěradlo pohovky. Vpravo bylo vidět otvor po průstřelu hlavy". Společně s oběma muži vešel do pracovny také Hitlerův tajemník Martin Bormann. Podle výpovědi vstoupili okolo půl čtvrté odpoledne. Společně pak vynesli těla Hitlera a jeho novopečené manželky Evy Braunové a zařídili jejich spálení na zahradě Říšského kancléřství.

Otto Günsche
Otto Günsche
Po pádu Berlína Günsche i Linge padli do světského zajetí, byli dopraveni do Moskvy a ve vezení strávili deset let. To posílilo spekulace, na jejichž šíření měl určitý zájem sám Stalin, totiž že se Hilerovi podařilo uprchnout a někde se skrývá. Do Německa se oba svědkové vrátili v roce 1955. Jejich svědectví ležela v mnichovském archívu, a teprve nyní se je podařilo zvukově obnovit a poskytnout badatelům a historikům.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama