Lákání kolem

1. května 2010 v 21:28 | Eliška |  Popravy
Lámání kolem byl ve středověku a raném novověku užívaný způsob popravy. Byl užíván k potrestání zvláště závažných zločinů - mnohonásobných vražd a rozsáhlých loupeží.
Exekuce spočívala v rozlámání kostí končetin a případně i trupu odsouzence a jejich vpletení do loukoťového kola. Kolo s vpleteným tělem bylo pak vystaveno pro výstrahu. K poslednímu známému případu popravy tímto způsobem došlo v roce 1841 v Prusku.


Pokud existovaly u zločinu polehčující okolnosti, byla šance, že rozsudek určí lámání shora, které bylo alespoň lehce přijatelnější. Kolo totiž vážilo 30 až 40 kilogramů a první úder směřoval na provinilcovo hrdlo, což většinou znamenalo okamžitou smrt. Další procedury tak probíhaly už jen na mrtvém těle.
Princip lámání kolem spočíval v tom, že se odsouzencovy nohy i ruce podložily malými trámky a mezi tyto udeřil kat svým kolem, že se kost prolomila. Na nohou byla lámána lýtka a stehna, na pažích předloktí a nadloktí. Další údery následovaly na hrudní koš a poslední úder mířil opět na hrdlo.
Poté, bez ohledu na to, zda již byl odsouzený mrtev či ne, bylo roztříštěné tělo vloženo na příslušné kolo či do něj dokonce vpleteno svými rozlámanými končetinami Trup obvykle spočíval na kole a ruce a nohy byly podle katových představ nejrůznějšími způsoby propleteny mezi příčky kola. Pak bylo kolo umístěno na vysoký kůl a vyzdviženo do výšky. Tělo popraveného zůstávalo na kole dokud se skutečně nerozpadlo. Podle některých rozsudků mohlo být rozlámané tělo odsouzence i s kolem vloženo na hranici a spáleno.

Soubor:Breaking Wheel.jpg
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama