Poprava - obecně

1. května 2010 v 21:24 | Eliška |  Popravy
Poprava je akt vykonání trestu smrti. Dnes obvyklé způsoby popravy jsou oběšením, zastřelením, smrtící injekcí, otrávení v plynové komoře a proudem na elektrickém křesle. V některých islámských zemích se popravuje i tradičními způsoby poprav jako je utětí hlavy na špalku nebo ukamenováním.

V Čechách ve 13. až 15. století se termín poprava používal pro označení pravomoci krajských soudců (popravců).


V minulosti užívané, ale dnes již opuštěné metody jsou například gilotina, garota, upálení na hranici, ukřižování, stětí mečem a mnoho dalších. Popravu v minulosti obvykle vykonával kat, a to buď sám, nebo s pomocníky. Často se i stávalo, že tresty smrti vynášely většinou vojensky pověřené osoby a v tom případě často popravu prováděli sami vojáci.
V dnešní době se ve vyspělých západních zemích provádí popravu ta profese, která má nejblíže k vykonání rozsudku smrti (technik v případě elektrického křesla nebo při smrtící injekci). Každopádně při všech vykonávání těchto rozsudků musí asistovat lékař, aby konstatoval smrt popravené osoby a vše se pak zaprotokolovalo.


Poprava se v některých zemích provádí neveřejně, ale protože nejvíc poprav se koná v zemích, kde jsou popravy veřejné, dá se říct, že většina poprav je i dnes veřejných.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama