Hitler prosil z vězení o slevu na mercedes

24. června 2010 v 17:53 | Eliška |  Zajímavosti o Hitlerovi
Adolf Hitler v roce 1924 seděl ve vězení za nezdařený pokus o puč v Mnichově a toužil po luxusním mercedesu. Protože mu stále nepřišly honoráře za Mein Kampf, požádal dopisem prodejce automobilů o slevu na vysněný model 11/40.
Budoucí nacistický diktátor si odpykával trest za tzv. pivní puč, kterým se nacisté v Mnichově chtěli chopit moci. Devítiměsíční pobyt v pevnosti Landsberg ale byl fešáckým vězením - Hitler přijal stovky návštěvníků, těšil se speciálnímu zacházení a ve své cele sepsal nacistický pamflet Mein Kampf.
Díky svému ideologickému vyznání Hitler později zbohatl, v roce 1924 ale měl hluboko do kapsy. Jeho srdce planulo touhou po vozidle značky Mercedes, konkrétně modelu 11/40. Šedivá limuzína s vyplétanými koly a pneumatikami z bílé gumy stála nedosažitelných 18 tisíc marek.
Hitler neváhal a napsal dopis místnímu distributorovi mercedesů Jakobovi Werlinovi a požádal ho o slevu na vytouženou limuzínu. "Několik tisíc marek samozřejmě hraje velkou roli, neboť kromě jiného musím okamžitě také zaplatit soudní a procesní náklady, z čehož mi už teď rostou vlasy na hlavě," napsal podle deníku Spiegel Hitler Werlinovi.
Budoucí vůdce Třetí říše měl starost také o funkčnost motoru vysněného automobilu. "Za dva nebo tři roky totiž nebudu mít možnost koupit vůznový a také nebudu moci každý druhý rok věnovat čas nějaké větší, dobře placené práci," napsal Werlinovi Hitler.

Hitlerův Mercedes 770K
Hitlerův Mercedes 770K

Dopis Hitlera prodejci automobilů je jedním z více než 500 dokumentů týkajících se Hitlerova věznění v Landsbergu. Listiny objevil v pozůstalosti svého otce jeden Němec. Jeho otec listiny koupil náhodou na bleším trhu v Norimberku v roce 1970 spolu s historickými knihami a zřejmě si nikdy neuvědomil, co si přinesl domů.
wdfDopis uvězněného Adolfa Hitlera panu Jakobu Werlinovi, prodejci značky vozů Benz v Mnichově, Schellingstrasse 39/0. Jako odesílatel je uvedena paní Dr. Weber, Mnichov, Giselastr. 7.
Landsberg/L. 13.9.24

Vážený pane Werline!
Zatímco si ještě promyslím dnešní rozhovor, žádám Vás, vážený pane Werline, abyste se v této záležitosti orientoval dvěma směry. Ve své podstatě jsem přesvědčen, že by současným požadavkům vyhovoval i vůz 11/40. Jediné, co mne snad trochu ovlivňuje, je skutečnost, že už zase běží o 300 otáček výše než typ 16/50. Byl bych Vám vděčen, pokud byste mi mohl příležitostně v písemné formě sdělit, zda podle Vašeho názoru počet otáček 2 250 není tak vysoký, aby to vůz dříve poškodilo.
To je, jak říkám, to jediné, co mne u 11/40 nabádá k opatrnosti. Za dva nebo tři roky totiž nebudu mít možnost koupit vůz nový a také nebudu moci každý druhý rok věnovat čas nějaké větší, dobře placené práci. Přesto Vás chci požádat, zda byste nemohl napsat do Mannheimu, a zeptat se snad na to, jakou slevu bych mohl dostat jak na typ 16/50, tak na typ 11/40. A stejně tak, zda je 11/40 v šedé barvě vůbec k dispozici a může být dodán, a sice rovněž s koly s drátovým výpletem.
To, co je pro mne složité, spočívá v tom, že před polovinou prosince nemohu očekávat větší příjmy z mého díla, i pokud mne 1. října propustí, takže jsem nucen k tomu, nějakým způsobem si obstarat zálohu nebo půjčku. Několik tisíc marek samozřejmě hraje velkou roli, neboť kromě jiného musím okamžitě také zaplatit soudní a procesní náklady, z čehož mi už teď rostou vlasy na hlavě. Žádám Vás proto srdečně, abyste se za mne přimluvil v tom směru, který jsme dnes prodiskutovali. Za jistých okolností na tom totiž může být celý nákup závislý.
Žádám Vás, abyste mi poté, co obdržíte zprávu z Mannheimu, laskavě sdělil, za jakou cenu bych mohl vůz 11/40, resp. 16/50 mít, a zda by bylo možné 11/40 okamžitě dodat. Ten šedý vůz, který máte v současné době v Mnichově, Vás ale na každý pád žádám rezervovat tak dlouho, než budu mít o svém osudu (podmínečné odsouzení) potřebnou jistotu.

Pak Vás obratem budu informovat, zda budu v říjnu propuštěn a zda budu vůz moci koupit.
Srdečně zdravím Vás i pana Müllera a zůstávám
Váš oddaný
podepsán Adolf Hitler

Tento dopis neprošel censurou, proto Vás žádám totéž nezmiňovat.
Text dokumentu přeložila pro iDNES.cz agentura České překlady.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 majka majka | Web | 27. srpna 2012 v 20:23 | Reagovat

Pěkný článek o Hitlerovi http://czblog.cz/kdo-byl-adolf-hitler-zivotopis-adolfa-hitlera/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama