Hlavní mužské role 1. řady

4. července 2010 v 14:46 | Eliška

král Jindřich VIII. | Jonathan Rhys Meyers


Jindřichovi se nikdy neuvažovalo jako nástupci anglického trůnu. Smrt jeho tehdy 15-tiletého staršího bratra Arthura a Jindřichova následná svatba s jeho nevěstou ho však rázem vynesly do středu pozornosti a položily základ jedné z nejokázalejších vlád v historii Anglie. Mladý Jindřich VIII byl malíř, hudebník, teolog a sportovec - dokonalý renesanční princ, ale neúspěch jeho první ženy Kateřiny Aragonské porodit mužského dědice vynesl na světlo jeho temnější stránky. Jindřich dokázal být krutý a nevypočitatelný, využívaje svévolných poprav coby nástroje královské politiky. Za účelem zplození dědice postupně rozložil uznávanou anglickou církev, vyplenil její majetek a ustanovil sám sebe jako absolutního monarchu. Do své smrti se v touze zachovat svou velkolepou dynastii stačil šestkrát oženit, vyprázdnit národní pokladnici a zlikvidovat velkou část anglické šlechty. Přesto se z plamenů změn zrodil nový věk, a ačkoli se renesanční princ léty proměnil v neduživého, obtloustého tyrana, jeho vláda znamenala obrovskou změnu v osudu Anglie.


Poprvé vešel ve známost díky hlavní roli ve snímku Todda Haynese Sametová extáze, kde se objevil vedle Ewana McGregora, Christiana Balea and Toni Collettové. Od té doby je Rhys Meyers obsazován do hlavních rolí se současnými nejslavnějšími filmovými herci a režiséry a je považován za jednu z nejvyhledávanějších hollywodských hvězd. V roce 2006 získal Rhys Meyers Zlatý glóbus za "výjimečný herecký výkon v hlavní roli v miniseriálu nebo filmu" za roli mladého Elvise Presleyho v televizním miniseriálu Elvis. K této poctě získal navíc také nominaci na cenu Emmy. Tentýž rok pak předvedl jeden ze svých prozatím nejlepších výkonů, když ve filmu Woodyho Allena Match Point - Hra osudu ztvárnil roli londýnského tenisového profesionála šplhajícího po společenském žebříčku. Ve filmu si zahrál se Scarlett Johanssonovou a na festivalu v Cannes, kde byl film v roce 2005 poprvé uveden, získal cenu za mužský herecký objev. Jonathana Rhyse Meyerse můžete také znát z filmů Blafuj jako Beckham, kde hrál vedle Kiery Knightley trenéra dívčího fotbalového klubu; z Jarmarku marnosti režisérky Miry Nair s Reesem Witherspoonem; z historického velkofilmu Alexander Veliký režiséra Olivera Stonea, v němž se objevili také Colin Farrell a Angelina Jolie; nebo z akčního trháku Mission Impossible III., kde hrál s Tomem Cruisem a Philipem Seymourem Hoffmanem pod režií J.J. Abramse.

kardinál Wolsey | Sam Neil


Prvního zviditelnění i ocenění kritiky dosáhl díky rolím ve filmech Jurský park a Piano. K dalším úspěchům patří Jurský park II, Horizont událostí, Zaříkávač koní, Wimbledon a australský miniseriál Mary Bryant.

sir Thomas More | Jeremy Northam

Sir Thomas More byl vědec, spisovatel a státník. Během své politické kariéry byl tajemníkem a osobním poradcem Jindřicha VIII, mluvčím Dolní sněmovny, kancléřem Lancesterského vévodství a lord kancléř. Odmítl podepsat dopis žádající papeže o anulování sňatku krále Jindřicha VIII s Kateřinou Aragonskou a neuznal právo krále Jindřicha VIII být hlavou anglické církve. V roce 1535 byl odsouzen za velezradu a sťat. Jeho tělo bylo pohřbeno v londýnském Toweru a jeho hlava byla zavěšena nad London Bridge po celý jeden měsíc, dokud ji nezachránila jeho dcera Margareta. V roce 1935 byl katolickou církví prohlášen za svatého.

Jeremy Northam debutoval ve Spojených státech filmem Síť, ovšem již předtím se objevoval v britských dobových filmech jako Emma nebo Ideální manžel, a v Oscarem oceněném snímku Gosford Park režiséra Roberta Altmana si zahrál roli slavného herce a zpěváka Ivora Novella.

Charles Brandon | Henry Cavill

Charles Brandon byl třetí syn sira Williama Brandona, který byl jako vlajkonoš Jindřicha VII zabit Richardem III osobně v bitvě na Bosworthském poli. Byl vychován u dvora Jindřicha VII a stal se oblíbencem Jindřicha VIII. Zastával několik funkcí v královské rodině a vyznamenal se ve francouzském tažení v roce 1513. V roce 1515, kdy už byl suffolkským vévodou, se neveřejně oženil s Marií Tudorovnou, vdovou po Ludvíku XII (francouzském králi) a sestrou Jindřicha VIII, aby se vyhnul politickým problémům spojeným s jejich manželstvím - Jindřich chtěl získat zlatou desku a šperky, které Ludvík Marii přislíbil před svou smrtí a dal jasně najevo, že Suffolkův sňatek se svou sestrou posvětí jen v případě, že se mu je podaří získat. Kardinál Wolsey však zprostředoval dohodu a pár se o několik měsíců později dočkal svatby veřejné. Suffolk podporoval Jindřichův rozvod s Kateřinou Aragonskou, v přímé opozici k Wolseymu, a poté, co Wolsey upadl v nemilost, jeho moc rychle stoupala až tak vysoko, že při korunovaci Anny Boleynové zastával funkci nejvyššího správce. Zemřel v roce 1545, rok poté, co velel anglické armádě v invazi do Francie. S Marií měl dceru Frances, jejíž dcera, jeho vnučka, lady Jana Greyová se v roce 1553 stala devítidenní královnou..

Henry Cavill se objevil ve filmech Hrabě Monte Christo, Červená Karkulka, Hellraiser: Hellworld a ve filmové adaptaci mýtu Tristan a Izolda. Spolu s Robertem de Nirem a Claire Danesovou ho můžeme vidět také magicko-realistické fantasy Stardust.

Thomas Boleyn | Nick Dunning

Thomas Boleyn byl tudorovský diplomat a politik. Oženil se s lady Alžbětou Howardovou, dcerou Thomase Howarda, druhého vévody z Norfolku, a měl s ní tři děti, Marii, Annu a Jiřího. Stal se jedním z Jindřichových vůdčích velvyslanců a byl vysílán na mnohé mise do Evropy. Byl tak ctižádostivý, že byl ochoten dovolit své starší dceři Marii cizoložný vztah s Jindřichem a své mladší dceři Anně si Jindřicha vzít. V roce 1536 mu nezbylo než souhlasit s procesem a popravou Anny i Jiřího.

Nick Dunning hrál ve filmech Alexander Veliký, Medailon a In America.

vévoda z Norfolku | Henry Czerny

Jeden z nejuniverzálnějších herců v Hollywoodu. Nedávno hrál po boku Steva Martina v komedii Růžový panter, spolu s Laurou Linney pak v úspěšném hororovém dramatu V moci ďábla. 

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama