Andrej Pogožev - Útěk z Osvětimi

23. září 2010 v 18:08 | Eliška |  Knihy
V těsné blízkosti městečka na břehu Visly, 120 kilometrů od Krakova, stál největší koncentrační tábor na všech územích okupovaných Němci. Když jej 27. ledna 1945 osvobodili sovětští vojáci, našli tu několik tisíc nemocných a vyhladovělých lidských trosek, jež zázrakem přežily. Zahynul zde jeden a půl miliónu lidí. Dostáváte do rukou věrohodné a dramatické vyprávění očitého svědka, osvětimského vězně číslo 1418, kterému se jedné noci v záři světlic, reflektorů a svištění kulek podařilo uniknout jisté smrti.. Čtete svědectví o odvaze a statečnosti válečných zajatců a o zdánlivě nemožném činu, jímž byl útěk z Osvětimi. Celkem se uskutečnilo sedm set pokusů o útěk, zhruba čtyři sta skončilo neúspěšně. Dopadení uprchlíci byli obvykle ubiti a po každém útěku, který se podařil, následovalo zabíjení těch, kteří patřili do blízkého okolí uprchlíka. Autor knihy napsal skutečný příběh o útěku skupiny zajatců, kdy vytoužené svobody dosáhlo jen pět z nich. Je to šokující a neuvěřitelný příběh člověka, jemuž se jako jednomu z mála podařil útěk z pekla. Ani pak však neměl zdaleka vyhráno…

Můj názor: U téhle knihy si můžeme udělat zase další obrázek na "život" v Osvětimi. Tentokrát z pohledu politického vězně, sovětského vojáka.
Tento pohled nám pomůže poskládat to obrovské puzzle, je dalším dílkem do skládačky toho, jaké poměry tam panovaly, jak trestali, jak se chovali nejen k vězňům, i k sobě. Tohoto vojáka vlastně zachránili jeho známosti, které si stihl udělat, jeho dobrá povaha a hlavně pobyt v lazaretu.
Knihla se četla velmi dobře, rychle. I když, myslím, že nic nového mi nedala, doporučuji všem, kdo se zajímá o koncentráky.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Patrik Patrik | 29. května 2011 v 22:26 | Reagovat

Přečetl jsem mnoho o válce,ale tohle je velmi živě podaná skutečnost,která zamrazí natolik,že si člověk musí na chvilku od čtení odpočinout.Paradoxem je jak dobře se čte a přitom jak těžce se překonává to co je popisováno jako skutečnost.Doporučuji všem co čtou třeba příběhy vojáků z frontové linie,nebo jednotlivců z bojů.Tohle je trochu jiné ale napětí naprosto stejné.. ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama