Anna Franková - Deník Anny Frankové

23. září 2010 v 18:09 | Eliška |  Knihy
Anne začala svůj deník přepisovat do podoby knihy poté, co v březnu zaslechla v dánském Svobodném rádiu Oranje vysílajícím z Velké Británie výzvu, aby občané poskytli své deníky pro poválečnou sbírku, která měla sloužit historickým účelům. Během deseti týdnů (od 10. května do 4. srpna 1944) tak přepsala podstatnou část svého deníku a zejména upravila jeho začátek. Během přepisu pokračovala v psaní původního deníku. Avšak svůj přepis nestihla dokončit. Když byla 4. srpna 1944 zatčena, měla dokončeny 324 strany své knihy.
Otto Frank nedokončenou knihu a původní deník své dcery sestavil dohromady a v červnu 1947 byla připravená kniha poprvé publikována v Holandsku v nákladu 1500 výtisků. Během několika let se pak stihla přeložit do 60 jazyků. Všechny původní texty Anne Frank nakonec připravil k vydání holandský Státní institut pro válečnou dokumentaci (RIOD, Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie) a roku 1986 vyšly v knize "Deník Anne Frank". To již bylo zcela jisté, že knihu skutečně napsala mladá Anne Frank a že to není žádný podvrh. Úplné kritické vydání "Deníku Anne Frank" bylo vydáno až v roce 1991.

http://www.doopravdy.cz/judaica/eshop/files/100/denikaf.gif

Tato kniha vypráví příběh Anny. Je to skutečný deník, který si Anna psala za 2. světové války ve svých 13-15 letech. Byla židovka, celým jménem Annelise Marie Franková a žila se svými rodiči a sestrou Margot v Amsterodamu . Byli bohatí a žili zde celkem spokojeně až do května 1940, kdy německá armáda napadla Nizozemí. Policie s hromadným zatýkáním Židů a Anne a Margot musely nastoupit do školy vyhražené Židům... Musely si také přišít na oděv žlutou hvězdu.
12. června 1942, v den svých narozenin, dostala Anna od rodičů sešit v černobílých deskách a začala si psát deník. Tímto také knížka začíná. Pro Židy přišlo mnoho zákazů - například směli nakupovat jen v určitých hodinách, nesměli jezdit v tramvajích ani ve svých autech a mnoho dalších zákazů. Její rodina zatím tyto zákazy respektovala, ale otec tajně připravoval jejich odchod do tajného úkrytu v zadním traktu budovy, kterou vlastnili.
Každou neděli tajně odnášel do úkrytu potřebné věci. Do svého plánu musel zasvětit i čtyři své spolehlivé zaměstnance, aby jim nosili jídlo a zprávy zvenku. Jejich ukrytí uspíšilo povolání pro sestru Margot k nastoupení do pracovního tábora v Německu. S nimi se ukryla i rodina jejich židovských přátel se synem Peterem. Museli být velmi opatrní, okna byla pořád zatemněná, nesměli mluvit nahlas. Vchod do úkrytu byl přes zvláštní otáčivou knihovnu.
Později se k nim do úkrytu připojil ještě židovský zubař. Žijí zde ve stísněných podmínkách ve strachu z prozrazení. Propukají mezi nimi malicherné hádky a spory. Anna se cítí osamělá, nemá si s kým povídat, proto si vymyslí fiktivní přítelkyni Kitty, které sděluje své pocity, touhy a víru v lepší budoucnost. Anna byla chytrá dívka, hodně četla a učila se. Postupem času se zamilovala do Petera, scházeli se spolu na půdě, kde si povídali.
Poslední zápis v knize je 1. srpna 1944, tím končí deník Anny Frankové.
V závěru knihy jsem se dočetla, že konec jejich života v zadním traktu nastal 4. srpna 1944, kdy jejich úkryt objevila tajná policie a všechny je zatkla i jejich dva pomocníky. Annin deník našla po vyklizení bytu uklízečka, která deník dala Elli Vossenové a Miep Van Santenové, jež ho po válce odevzdaly panu Frankovi.
Anna zemřela roku 1945 v koncentračním táboře v Bergen-Belsenu.

Můj názor: tahle kniha, ačkoli se jedná o deník, je velmi čtivá. Anne se vyrovnává se svojí situací po svém a je vidět, že během té doby, co je zavřená, si začala vše uvědomovat, od svých chyb, až po věci, které dělala. Její sebekritika je úžasná. Ano, občas vás popadne pocit, že ty poslední zápisy nemohla napsat 13-15letá dívenka. Ale jak říká ona, skutečně za tu dobu pobytu tam vyspěla.
Myslím, že ta kniha jen ukazuje, jak těžké je vyžít 2 roky se 7mi lidmi v pár místnostech a jakou těžkou situaci měli. Stejně tak náhled na nizozemské lidi si lze udělat, i když s menšími problémy.
Každopádně, dílo je velmi působivé.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 h-i-s-t-o-r-y h-i-s-t-o-r-y | E-mail | Web | 14. října 2010 v 20:10 | Reagovat

Prosim vas newiete nekdo kde sa da z internetu stiahnut tato kniha???? ... strasne moc by som si ju chcela precitat.... dakujem .... :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama