Erich Kulka a Ota Kraus - Továrna na smrt

23. září 2010 v 18:11 | Eliška |  Knihy
Podtitul: dokument o Osvětimi-Birkenau
Jelikož o téhle knize moc informací nenajdete,rozhodla jsem se ji popsat.
Knihu napsali dva bývalí vězňové z Osvětimi - Birkenau. Tito dva muži si prošli peklem koncentračních táborá,zázrakem přežili a jako svou povinnost vzali na svá bedra napsání téhle knihy,která líčí právě zvěrstva páchaných na lidech v Birkenau.
Měli výhodu v tom,že pracovali jako zámečníci. To jim pomohlo k tomu,aby se dostali do částí ženského tábora a jinam,kdy tak mohli pomoci při organizování odboru proti nacistům. Jejich život možná zachránila i "lepší" strava na birkenauské poměry.
Popisují vše,od příjezdu transportů,třídění lidí,jejich plynování i spalování. Ne opomínají reakce mužů a žen,slzy i nenávist,odevzdanost i vzpouru. Stejně tak přibližují i těžkou práci,bití od esesmanů a nedostatek jídla.
Zaměřují se i na popis velitelů a jejich vlastností.
Vše vnímané z pohledů vězňů,nijak nepřikrášlené,jak by asi leckterý člověk udělal,aby přeci jen zjemnil hrůzy nacistického režimu.
Ne však oni. Šlo jim o skutečné svědectví a to,myslím,zůstalo skutečně zachováno.
Jen otázka,proč spojenci přelétající nad komíny s vysoko šlehajícími plameny,nikdy koncentrační tábor Birkenau nezničili a nezachránili mnoho nevinných lidí,když měli cíl před nosem,zůstává nezodpovězena.

Můj názor: kniha je velmi čtivá,avšak mnoho lidí asi odrazí už jen samotný název. Bohužel nebo možná bohudíl,bývalí vězňové si skutečně neberou servítky. Tak můžeme proniknout za ostnatý drát a zkusit vžít se do jejich situace. Opravdu to nebude příjemné.
Ale je dobré si tu knihu přečíst,aby člověk věděl,co skutečně se dělo.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama