Robert Merle - Smrt je mým řemeslem

23. září 2010 v 18:11 | Eliška |  Knihy
Víra v Německo proti životu
Tento světoznámý román je sugestivní zpovědí Rudolfa Langa (ve skutečnosti Rudolfa Hoesse), který během svého působení v koncentračních táborech dohlížel na smrt nespočtu lidí. Na jedné straně milující otec a manžel se stal pro miliony lidí symbolem zla a smrti. Byl to muž, jenž postupně ztratil víru v boha, ale našel novou - v Německo.

OBSAH:

Román začíná v roce 1913 v Německu. Dvanáctiletý Rudolf Lang žije společně s matkou, sestrami, silně věřícím (až fanatickým) otcem a služkou. Navštěvuje křesťanskou školu, jeho otec ho vychovává velmi tvrdě a oznámí mu, že musí být knězem, aby vykoupil hříchy celé rodiny (ale hlavně svého otce). Rudolf ale kvůli incidentu na střední škole ztratí víru a chce být vojákem.
Poté co se dvakrát pokusí utéct na frontu, začne vypomáhat v nemocnici, kde mu jeden velitel za jeho oddanost rozkazům nabídne vojenskou službu, i přestože Rudolfovi ještě nebylo ani 16. Rudolfovým smyslem života se stane organizovanost a řád vojenského života. Účastní s několika bitev (jako poddůstojník v Turecku atd.), nakonec ale skončí ve vězení za přímou účast při popravě Kadowa.
Z vězení ho ale propustí o něco dříve. Práci
však má špatnou, je hladový, vyčerpaný. Před sebevraždou ho zachrání až vstup
do Národně socialistické německé strany dělníků (NSDAP). Po nějaké době je poslán na statek barona von Jeseritze, tam dělá podkoního. Nakonec dostane úkol zrenovovat starý rozbořený statek někde v bažinách. Von Jeseritze přinutí Rudolfa, aby se oženil, poté Rudolfovi statek věnuje. Rudolf a jeho žena Elsa hospodaří na statku, jak se dá, mají 3 děti. Rudolf mezitím trénuje jezdeckou údernou jednotku strany, stane se členem Bundu.
Za své organizační schopnosti je Rudolf Himmlerem pověřen úkolem založení a vedení koncentračního táboru v Osvětimi. Lang samozřejmě uposlechne rozkaz a s celou rodinou se přestěhují do Osvětimi. Po vybudování tábora dostane od Himmlera nový úkol: co nejefektivněji zlikvidovat Židy. Rudolf proto vybuduje plynové komory, Židům řekne, že jde o dezinfekční místnost, ve které se osprchují. Vše propracuje zcela automaticky.
Poté co Německo začíná jistě prohrávat, strana Rudolfa schová na zapadlý statek, kde se stará o koně. Nakonec ho ale dva američtí vojáci chytí, Rudolfa vydají po nějakém čase do Polska, kde je postaven před lidový soud ve Varšavě. Tam je odsouzen k oběšení na šibenici, kterou dal v Osvětimi postavit pro vězně.

Můj názor: Na tuhle knihu jsem narazila čistě náhodou a je to již delší doba,co jsem ji četla..přesto si ji dobře pamatuji..Zaujala mě svým popisem míst,svou jednoduchostí a přesto složitostí..Je tam jiný náhled na nacismum,z pohledu člověka,který "jen plnil rozkazy" a víceméně se ho to netýkalo. Ale rozzářené oči při plynových kmorách mu upřít nešly. Skuktečně jsem si podle vyprávění dokázala udělat obrázek...
Velmi doporučuji,je to čtivé,i když zase o tom "ošklivém tématu..."
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama