Bergen-Belsen

8. října 2010 v 20:42 | Eliška |  Holocaust & koncentrační tábory
Bergen-Belsen byl německý
koncentrační tábor za druhé světové války. Nacházel se Dolním Sasku jihozápadně od města Bergen.
Koncem roku 1944 a od počátku roku 1945 sem mířily transporty vězňů z lágrů, ke kterým se blížila osvobozenecká vojska. Tím docházelo k neskutečnému nárůstu vězněných, kdy k 1. prosinci 1944 zde bylo internováno 15 000 osob, k 1. únoru 1945 to bylo již 22 000 uvězněných, k 1. dubnu 1945 45 000 vězňů a osvobozeno nakonec bylo 60 000 lidí.

Mezi lety 1943 až 1945 zde zemřelo 100 000 zajatců, půlka z nich byli váleční zajatci z Ruska. Až 35 000 z tohoto počtu zemřelo v průběhu několika měsíců před osvobozením, když se v táboře epidemicky rozšířil skvrnitý tyfus. Když byl tábor 15. dubna 1945 osvobozen, našla zde britská armáda 60 000 většinou těžce nemocných zajatců (necelých čtrnáct tisíc jich navzdory péči umřelo krátce po osvobození) a 13 000 nepohřbených těl.
Svědci shodně uvádějí, že v posledních týdnech existence tábora, vzhledem k rozsáhlé tyfové epidemii příslušníci SS ve strachu z onemocnění v zásadě do prostor tábora mezi vězně vůbec nechodili, pouze je střežili. Lidé zde v této době přežívali bez jakéhokoliv přídělu potravin, vody či alespoň základní zdravotní péče. Personál tábora v podstatě nechal vězně pomalu vymírat.
Péče o zachráněné probíhala v nedalekém táboře zřízeném z bývalé německé tankové základny - samotný koncentrační tábor britská armáda krátce po osvobození z hygienických důvodů (zejména kvůli promoření skvrnitým tyfem) vypálila plamenomety.
Tento tábor nepatřil mezi vyhlazovací tábory s plynovými komorami, umíralo se zde zimou, podvýživou či na nemoci, které se ve špatných podmínkách dobře šířily. Průměrně zde zajatci dokázali přežít zhruba devět měsíců. Mezi slavné oběti tohoto tábora patří Josef Čapek (V těchto podmínkách, jen několik hodin před osvobozením zemřel i Josef Čapek. Svědkové uvádějí, že 13. dubna 1945 ještě žil. Osvobození 15. dubna 1945 se však již nedožil) a Anna Franková (zemřela v březnu 1945).

Video z 1.dne po osvobození


Eva Zelená roz. Reichová (1928) - Vši a Bergen-Belsen

"Ale pak, když jsme přišli do Bergen-Belsenu, tam ne že jsme měli my vši, tam měly vši nás! A to je teda kabaret. To se hned tak nezbavíte, protože nemáte žádný prostředky, ani se nemůžete umejt, ani nemáte mýdlo, nic. No, tak ráno, když tak jsme vstali, no tak se svlíknout, že jo, a ty vši vymačkat, zamačkat. No, jenomže v tom množství vší, ty hnidy, to nevidíte ani, a tak jste druhej den na tom zas tak, jak jste byla. O zábavu postaráno! Práce tam nebyla, no, tak jsme aspoň ráno ňákou hygienu dělali. To bylo taky - jéžišmarjá - to byl nejhorší tábor, Bergen-Belsen. Když jsme tam přišli, barák holej, tam nebyla židle, tam nebylo nic. Podlaha... tak jako dřív byly ty chodníky, ty škvárový, víte, takový černý. Tak taková tam byla podlaha. A když jste se podívala blíž, tak v tom nějaký takový bílý, světlounce šedivýho něco se pohybovalo. A to byly ty šatový vši. No tak co, dali rozkaz sednout na zem, nohy přitáhnout, kolena pod bradu, vedle vás seděla další a další a před váma seděla další a další a celej den jste v týhle pozici seděla, pokud jste nestála apel nebo... Ze začátku nás několik dní taky hnali, oni tam měli v tom Bergen-Belsenu sklady a v tom bylo vojenský prádlo a šactvo a výz... výstroj... výzbroj ne, zbraně tam nebyly. Nebo jestli byly, tak rozhodně mimo náš dosah. A dali rozkaz a museli jsme to nosit, ty balíky s tím na nádraží. Oni to vagonovali. Nebylo nám jasný, kam to chtěj odvízt, když už fronta byla na dosah, no, ale musel bejt nějakej pohyb, že jo, abychom ještě o ty poslední síly přišli. No tak, asi tři dni jsme to nosili, ty balíky. No, to taky bylo. Kdo už nemohl dál, tak samozřejmě ukončil život. Ne sám dobrovolně, oni Němci ho zastřelili. Tak ta silnice byla lemovaná mrtvolama z jedný z druhý strany. Tam nestačili ani pochovávat lidi. Tam ten tábor byl v lese, a proto ho taky neměli zaznamenanej Američani. Když tam nás... Angličani nás osvobodili, ne Američani, Angličani. A ten nejvyšší důstojník pak řekl, že cestou viděl mnoho táborů a všelijaký hrůzy, ale to, co viděl v Bergen-Belsenu, že nikde jinde neviděl. A taky řeknu vám, tak jak se skládá v lese, když se pokácej stromy, skládaj se ty kusy do těch metrů krychlovejch, tak tak se skládali mrtví tam. To bylo snad metr vysoký a já nevím kolik metrů dlouhý. Samozřejmě nahý, protože textil byl drahej, ten se ještě třeba někde použil na něco. Mrtvý, vychrtlý, hubený, kost a kůže, tak tam ty lidi mrtví leželi na zemi. Vždycky se tam občas hodila nějaká lopata vápna, a jak se blížila fronta, tak chtěli pochovat ty mrtvý, Němci. Tak zas kdo ještě mohl chodit, tak je nahnali na odstraňování... no jo, ale jak ty mrtvý odstraňovali... Čtyři kusy silnýho provazu, na každou ruku, na každou nohu se uvázal kus, ke každýmu kusu se postavil jeden vězeň a teď toho mrtvýho táhli po zemi na to určený místo, kde se měl pochovat. Teď některý mrtvý už tam leželi delší dobu, tak z nich opadávalo maso... No, to se nedá, to se nedá!"


KRONIKA
1940
Německý "Wehrmacht" zavádí zajatecký tábor pro 600 francouzských a belgických vojáků.


05. 1941
Tábor se jmenuje "Stalag 311 (XI C)".


od července 1941
Příjezd odhaduje 20,000 sovětských válečných zajatců, kteří jsou chováni pod otevřeným nebem a za velmi stísněných podmínkách.
Až do jara 1942 přibližně 18,000 zajatci umírají hladem, zimou a nemocemi.


04. 1943
Část kempu je předán SS: vytvoření 'internačního tábora' (Aufenthaltslagers) Bergen-Belsen pro Židy, kteří jsou určeni k výměně za Němce se konala v internaci v zahraničí.
Zbývající válečný zajatecký tábor je používán pro Wehrmacht, především jako vojenská nemocnice.


z března 1944
Vznik samostatné části tábora pro nemocné vězně z jiných koncentračních táborů.


Od srpna 1944
Příjezd vězeňkyň, zejména z koncentračního tábora Auschwitz-Birkenau, z nichž někteří jsou zasílány do koncentračního tábora externích komand.


01. 1945
Rozpuštění tábor pro válečné zajatce a připojení dřevěné chaty správou koncentračního tábora.


od ledna 1945
Evakuace desítek tisíc vězňů z koncentračních táborů poblíž přední linie do koncentračního tábora Bergen-Belsen.
Extrémní přeplnění tábora.
Začátek masové umírání.


Začátek dubna 1945
Převod několika tisíc židovských vězňů výměnou k Theresienstadt.


15.dubna 1945
Osvobození tábora britskými vojsky.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 kikimel kikimel | 6. listopadu 2011 v 20:30 | Reagovat

:( Ou chudáci lidi :( Nevím jak tomuto někdo mohl velit, jak se na to utrpení mohl někdo z těch SS vojáku dívat O_O

2 whiteproduct whiteproduct | E-mail | Web | 6. dubna 2018 v 17:00 | Reagovat

Fito Spray è un prodotto originale, creato e testato in laboratorio dai migliori esperti, che funziona fin dal primo utilizzo e garantisce risultati che durano nel tempo, perché agiscono fin dalla radice del problema. Ma quali sono gli Ingredienti che compongono Fito Spray e lo rendono un prodotto che funziona davvero? Innanzitutto c’è il caffè verde, un potente antiossidante naturale, che riduce i livelli di appetito e di colesterolo nel sangue. L’estratto di garcinia, che accelera lo scioglimento del grasso e riduce la fame. <a href=http://whiteproduct.com/vietnamese/ca-phe-xanh-green-coffee-de-giam-can-nhung-y-kien-thuc-te-va-danh-gia.html>http://whiteproduct.com/vietnamese/ca-phe-xanh-green-coffee-de-giam-can-nhung-y-kien-thuc-te-va-danh-gia.html</a>  
Ngoài ra các nhà khoa học cho biết rằng có hơn 100 triệu người bị nhiễm bệnh về giun sán hằng năm, và Bactefort chính là một trong những dược phẩm có khả năng bảo vệ cơ thể khỏi sự xâm nhập của ký sinh trùng, giun tròn và giun sán, chất lượng của Bactefort được xác nhận bởi phản hồi thật của những khách hàng từ khắp nơi trên thế giới. Hiệu quả dược phẩm cũng được xác nhận bởi chứng chỉ thích hợp về chất lượng.
Lợi ích của Bactefort và các tính chất của dược phẩm.
Giun sán và các ký sinh trùng khác có khả năng xâm nhập cơ thể người qua đường ăn uống thiếu vệ sinh. <a href=http://whiteproduct.com/czech>http://whiteproduct.com/</a> Stefanie from White Product

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama